Krakowski Alarm Smogowy stworzył kalkulator papierosowy, który pokazuje stężenie B(a)P przeliczone na liczbę papierosów. Aplikacja umożliwia wybranie miasta i określenie liczby czasu spędzonego na powietrzu. Po podaniu tych danych otrzymujemy wyniki w postaci średniego stężenia B(a)P zarówno w powietrzu na zewnątrz, jak i w budynkach. Dowiadujemy się ile B(a)P wdychamy w zależności od miejsca przebywania w ciągu roku, a także jaka jest ilość dymu wdychana przez palacza i wypuszczana przez niego do atmosfery z jednego papierosa.
W Katowicach wszyscy palą
W Katowicach średnie stężenie B(a)P wynosi 5,7 ng/m3. W budynkach stężenie to jest średnio o 10% mniejsze niż na zewnątrz, a więc wynosi 5,13 ng/m3. Przy założeniu, że na zewnątrz mieszkańcy Katowic spędzają ok. 5 godz. dziennie (podróż do i z pracy, spacer, zakupy, prace w ogrodzie) w ciągu roku wdycha 38,342 ng B(a)P.To przeliczeniu na liczbę papierosów daje ok. 2580 sztuk rocznie. To zła wiadomość zarówno dla palących i niepalących. Pamiętać należy również, że B(a)P wdychamy też w domu, ale w mniejszej ilości.
Polscy liderzy
Stężenie B(a)P w Katowicach jest prawie dwukrotnie niższe niż w Krakowie, ale to ciągle prawie dziesięć razy więcej niż w takich europejskich metropoliach, jak Wiedeń czy Berlin i pięćdziesiąt raz więcej niż w Barcelonie. Dla przykładu w Londynie stężenie to wynosi 0,081 ng/m3.