Sosnowiecki Alarm Smogowy zbada jakość powietrza w Sosnowcu. Za pomocą specjalnego pyłomierza przeprowadzone zostaną pomiary szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 potocznie nazywanego smogiem.
Polecany artykuł:
Za wysoko
Jak tłumaczą działacze organizacji, stacja pomiarowa w Sosnowcu ma lokalizację przy ul. Lubelskiej na wysokości 304 m n. p. m. i nie jest to zbyt szczęśliwe położenie, bo nie oddaje warunków całego miasta. Dla przykładu ul. Modrzejowska położona jest na wysokości ok. 256 m.n.p.m a dzielnica Pogoń, w której znajduje się około 2.400 palenisk opalanych węglem na poziomie 260 m.n.p.m.
- Praktycznie jest to najwyżej położony punkt na terenie miasta, a wiadomo, że pył, zanieczyszczenie zawsze są bliżej ziemi. I jest to również obszar blokowisk, domki jednorodzinne położone są znacznie dalej i niżej niż stacja pomiarowa - mówi Rafał Psik z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego.
Zaznacza, że w Sosnowcu powietrze jest mocno zanieczyszczone, ale gdyby jakość powietrza była mierzona w innym miejscu, np. w centrum Sosnowica, to wyniki byłby jeszcze gorsze niż są.
Jakość powietrza w Sosnowcu sprawdzała nasza reporterka Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Chcąc porównać wskazania stacji przy ul. Lubelskiej do sytuacji w innych dzielnicach Sosnowca, Sosnowiecki Alarm Smogowy w styczniu przeprowadzi dwie jednotygodniowe kampanie pomiarowe pyłu zawieszonego PM10.
- Jako lokalizacje pomiarów wybraliśmy punkt na styku dzielnic Stary Sosnowiec i Pogoń oraz Ostrowy Górnicze - dodaje Rafał Psik.
Użyje do tego dostarczonego przez Polski Alarm Smogowy specjalnego, przenośnego pyłomierza.
Są pierwsze wyniki pomiarów
W Sosnowcu normy pyłu zawieszonego PM10 i szkodliwego benzo(a)pirenu w roku 2014 średnio były przekroczone przez 79 dni, a w 2015 przez 71 dni. Standardy Unii Europejskiej dopuszczają przekroczenia normy maksymalnie przez 35 dni rocznie.