Gdy decyzją wojewody śląskiego w Sosnowcu zmieniono nazwę ronda Gierka, w mieście postanowiono uczcić go w inny sposób. Przygotowano specjalną wystawę poświęconą jego osobie „Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem".
Autorzy ekspozycji, poprzez narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia, chcą pokazać zarówno jasne, jak i ciemne strony PRL-u i pozostawić ocenę minionej epoki zwiedzającym.
- Narracja tej wystawy jest czytelna, pełna kontrastów. Takie właśnie były czasy Gierka. Edward Gierek sam przyznawał, że był zakochany w komunizmie i ta właśnie miłość zakończyła się decyzją o jego internowaniu, wydaną przez generała Władysława Jaruzelskiego, co spięło jego życie i działalność pewną symboliczną klamrą – powiedział nam Paweł Dusza, dyrektor Pałacu Schoena-Muzuem.
Dla niego niemożliwe nie istnieje! BNT zdobywa kolejne szczyty, już nie tylko w Polsce!
Prezentowane eksponaty i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów: Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej S.A., Filmoteki Narodowej oraz Adama Gierka, Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera.
- Świadomie podjąłem decyzję, że wystawa nie będzie objęta patronatem żadnej organizacji, instytucji, ani osoby i biorę za to pełną odpowiedzialność. Nie chcieliśmy przygotować jej pod niczyje dyktando. Korzystaliśmy z zasobów wielu instytucji, jak i zbiorów prywatnych i oddajemy ocenę postaci Edwarda Gierka zwiedzającym – dodaje dyrektor Muzeum Paweł Dusza.
Wystawa potrwa do 29 kwietnia.