Szkolili się tam lekarze z całej Polski

Specjaliści ratują wzrok pacjentom. W Katowicach przeprowadzono innowacyjne zabiegi leczenia jaskry i zaćmy

Według szacunków ponad 800 tysięcy osób w Polsce ma Jaskrę. Nieleczona prowadzi do utraty wzroku. W Katowicach specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im.prof. K. Gibińskiego zaprezentowali pionierską metodę jednoczasowego zabiegu leczenia jaskry i zaćmy z wykorzystaniem metody fakoemulsyfikacji oraz kanaloplastyki z dojściem wewnętrznym przy użyciu nowego systemu iTrack. Co to oznacza dla pacjentów?

Innowacyjna metoda leczenia zaćmy i jaskry. Tak leczą specjaliści w Katowicach

Zaćmę i jaskrę można leczyć równocześnie, dzięki pionierskiej metodzie, którą stosują w swojej codziennej pracy specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. W piątek, 24 marca katowiccy specjaliście zaprezentowali swoje umiejętności lekarzom z całej Polski. Kilka dni wcześniej w UCK przeprowadzono jednoczasowy zabieg leczenia jaskry i zaćmy z wykorzystaniem nowej metody fakoemulsyfikacji oraz kanaloplastyki z dojściem wewnętrznym przy użyciu nowego systemu iTrack. 

W obecnym czasie z rozwojem technologii medycznych możemy minimalizować inwazję czy upośledzenie, jakie wiąże się z tego rodzaju zabiegiem. To duży stres operacyjny dla oka - mówi Wojciech Maruszczyk, okulista z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach.

Na Ceglanej lekarze pracują na najnowocześniejszym sprzęcie między innymi wyprodukowanym w Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych. Na czym polega jego innowacyjność?

- Mamy prostszy dostęp i ułatwione podawanie cewnika do komory przedniej. To jeden mechanizm, którym podajemy jednym ciągiem cewnik, który jest szerokości ludzkiego, przez który podajemy materiał wiskoeleastyczny. Mamy ułatwioną technikę operacyjną, dzięki temu potrafimy wykonać tę operację szybciej i bardziej bezpiecznie dla pacjenta - dodaje Maruszczyk.

Specjaliści pracują

Co to oznacza dla pacjentów?

Zabieg trwa około 20 do 30 minut, po nim pacjent następnego dnia może wyjść do domu. Występuje niewielkie krwawienie do komory przedniej oka. Po zabiegu pacjent nie wymaga żadnej rehabilitacji. Pacjent stosuje standardowe leki podawane miejscowo po operacji zaćmy.

Szeroki wachlarz zabiegów okulistycznych w UCK mogli śledzić okuliści z całej Polski podczas warsztatów "Chirurgia na żywo". Wszystko dzięki bezpośredniej wideotransmisji z bloku operacyjnego z komentarzem tego, co dzieje się na bloku operacyjnym.

Sonda
Czy badasz swój wzrok?
Zaćma - objawy i leczenie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają