Spowiedź przedświąteczna. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami
Wiele parafii w najbliższym czasie będzie publikowało na swoich stronach informacje, kiedy można się wyspowiadać. Spowiedź przedświąteczna nie jest co prawda obowiązkowa (według przykazań kościelnych wystarczy wyspowiadać się raz w roku, nieważne kiedy), ale dla gorliwie wierzących katolików oczyszczenie sumienia przed Bożym Narodzeniem to sprawa niezwykle istotna. Duchowni zwracają jednak uwagę, żeby nie traktować tego sakramentu tylko jako czasowego rozwiązania. Apelują, by również po świętach walczyć z wszelkiego rodzaju pokusami.
Rodzaje grzechów. Z czego spowiadać się przed Bożym Narodzeniem?
Lista przewinień przeciwko Bogu może być naprawdę szeroka! Nieprzypadkowo mamy tak wiele kategorii grzechów. Są grzechy ciężkie, powszednie, wołające o pomstę do nieba, a nawet śmiertelne. Wielu z nas na religii uczyło się na pamięć siedmiu grzechów głównych. Do tego dochodzą różnego rodzaju współczesne kategoryzacje, jak np. grzechy ekologiczne czy grzechy spożywcze. Najważniejsze jest to, aby oczyścić z nich sumienie. W poniższej galerii prezentujemy listę grzechów, z których warto się wyspowiadać przed Bożym Narodzeniem. Pokazuje ona jedynie przykłady. Przypominamy jedynie, jakie zachowania są wedle religii nieakceptowalne. Każdy z Was z pewnością wie, co przeskrobał. Pozostaje zatem zrobić porządny rachunek sumienia i udać się do konfesjonału. Zanim to jednak zrobicie, rzućcie okiem na naszą galerię!
Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia
Są niestety grzechy, za popełnienie których spowiednik może odmówić rozgrzeszenia. Tak jest na przykład w przypadku życia w konkubinacie. Księża nie dostrzegają wówczas możliwości spełnienia warunku o mocnym postanowieniu poprawy. Do takich grzechów należą również aborcja, apostazja, zabójstwo dziecka, zabicie biskupa, świętokradztwo, a nawet usiłowanie odprawiania Mszy Św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich.
Formuła spowiedzi. Jak się wyspowiadać? Co mówić w trakcie spowiedzi?
Przed przystąpieniem do sakramentu pokuty należy się przygotować. Istnieje 5 warunków dobrej spowiedzi:
- rachunek sumienia
- żal za grzechy
- mocne postanowienie poprawy
- wyznanie grzechów
- zadośćuczynienie Bogu i bliźnim
Poniżej prezentujemy, jak wygląda formuła spowiedzi. Warto mieć w razie czego przygotowaną ściągę, żeby nie zaliczyć wpadki przy konfesjonale.
PENITENT (osoba spowiadająca się): Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
KAPŁAN: Na wieki wieków. Amen
PENITENT czyniąc Znak Krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Kapłan czyni znak krzyża i zachęca do ufności w miłosierdzie Boże, na przykład, może to uczynić słowami:
KAPŁAN: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.
PENITENT: Rozpoczynając wyznanie grzechów: Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem: tydzień, miesiąc, lata temu...Pokutę zadaną wypełniłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami:...
Wylicza te grzechy, a przy ciężkich podaje liczbę i okoliczności. Na zakończenie mówi: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.
Kapłan zachęca penitenta do okazania żalu
PENITENT: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (Łk 18,13)
Udzielając rozgrzeszenia kapłan wypowiada słowa:
KAPŁAN: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła I ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego
PENITENT: Amen.
Po udzielaniu rozgrzeszenia i zadaniu pokuty, kapłan zwraca się słowami:
KAPŁAN: Wysławiajmy Pana bo jest dobry.
PENITENT: A jego miłosierdzie trwa na wieki.
KAPŁAN: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.
PENITENT: Bóg zapłać.
Kapłan puka w konfesjonał.