Stadion Śląski w Chorzowie; wikipedia.org/Michozord/Creative Commons

i

Autor: Stadion Śląski w Chorzowie; wikipedia.org/Michozord/Creative Commons Stadion Śląski w Chorzowie; wikipedia.org/Michozord/Creative Commons

Stadion Śląski zaświeci się dziś na niebiesko! Dlaczego?

2019-04-02 10:21

Najważniejsze budynki użyteczności publicznej, centra handlowe, szkoły oraz historyczne gmachy w całym kraju zabłysną na niebiesko. Akcję, podobnie jak w ubiegłym roku, wesprze również Stadion Śląski. Tego dnia odbywają się także niebieskie marsze, pikniki, konferencje i zajęcia w szkołach. Skąd taki pomysł?

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchodzony jest od 2008 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ chciała w ten sposób zwrócić powszechną uwagę na „zaspokajanie szczególnych potrzeb osób z autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób z autyzmem.”

Nic dziwnego, że takie akcje są przeprowadzane, skoro świadomość, wiedza na temat autyzmu oraz akceptacja osób autystycznych w społeczeństwie wciąż nie są zadowalające. Badania przeprowadzone w gronie osób z autyzmem i ich bliskich pokazały, że dla 77% z nich opuszczenie domu jest stresujące, a 52% w ogóle unika wychodzenia z mieszkania. Nic dziwnego: 86% ankietowanych nie wskazało ani jednego miejsca, które byłoby dostosowane do ich potrzeb. Na margines życia spychają ich ponad wszystko reakcje ludzi na specyficzne zachowania: 60% spotkało się z krytycznym spojrzeniami, 46% usłyszało negatywne komentarze, a wobec 12% zachowywano się wręcz agresywnie.

Poderżnął suczce gardło ostrym narzędziem! Trwają poszukiwania sprawcy [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Autyzm stał się poważnym problemem społecznym, wyzwaniem dla medycyny XXI wieku. Rodzi się z nim 1 na 100 dzieci. Objawy autyzmu dotyczą w dużej mierze komunikacji. Dziecko z autyzmem może mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów oraz zwykłą rozmową z innymi. Wiele z nich charakteryzuje opóźniony rozwój mowy lub nie mówi wcale. Często nie patrzą w oczy, nie reagują na swoje imię. Duże trudności sprawia im zrozumienie intencji i zachowań ludzi w najbliższym otoczeniu, a także ich naśladowanie. Autyzm może przejawiać się również problemem w wyrażaniu własnych emocji i rozumieniu wewnętrznych przeżyć.

Niebieski to kolor solidarności z autyzmem. Nie ma jednego konkretnego powodu, dla którego akurat ta barwa została przypisana autyzmowi. Niektórzy twierdzą, że niebieski to kolor niewinności. Uznawany jest także za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa, najczystsza i najzimniejsza zarazem, staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

Oszustki z województwa śląskiego. Tych kobiet szuka Policja! [ZDJĘCIA]

Znęcali się nad dziećmi, niepełnosprawnymi, kobietami... Policja szuka tych zwyrodnialców [ZDJĘCIA]

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają