UŚ

i

Autor: Shutterstock

Uczelnia tnie koszty

Studenci będą marznać na zajęciach? Uniwersytet Śląski zaciska pasa!

Uniwersytet Śląski w Katowicach, mocno zaciska pasa. Na uczelni i w akademikach obowiązuje zakaz włączania grzejników, klimatyzacji, a nawet wyłączenie ogrzewania na korytarzach uczelni. To radykalne środki na oszczędzanie energii. Czy studenci będą marznąć?

Uniwersytet Śląski wprowadza radykalne oszczędności

Uniwersytet Śląski w Katowicach wprowadza poważny plan oszczędnościowy, a wszystko przez rosnące ceny prądu i ogrzewania. Zgodnie z planem oszczędnościowym, rektor Uniwersytetu Śląskiego podjął decyzję o ograniczeniu oświetlenia korytarzy i sanitariatów, zastosowanie wyłączników czasowych z czujnikiem ruchu w korytarzach, rezygnacji z podświetlenia nocnego obiektów oraz wybranych elementów oświetlenia reklamowego oraz informacyjnego. Zalecane jest też ograniczenie oświetlenia ulicznego do stopnia umożliwiającego bezpieczne przemieszczanie się.

Na razie studenci się nie skarżą.

- Na razie nie jest źle. Na porannych zajęciach niektórzy siedzą w kurtkach, ale nie jest specjalnie zimno, bo za oknem świeci słońce i mamy piękną pogodę - ocenia student II roku politologii na Uniwersytecie Śląskim.

Uczelnia wprowadziła także system udzielania zgód na montaż urządzeń klimatyzacyjnych. W razie konieczności montowania nowych sugerowane jest stosowanie urządzeń dwufunkcyjnych. Ograniczono także chłodzenie pomieszczeń poza godzinami pracy.

Uczelnia będzie prowadzić też akcję edukacyjną dla pracowników.

Ogrzewanie tylko do 19 stopni Celsjusza

Na uczelni wprowadzono restrykcyjne zasady ogrzewania. Zdecydowano, że pomieszczenia biurowe powinny mieć temperaturę 19-20 st. C. Zrezygnowano z ogrzewania korytarzy i ciągów komunikacyjnych przy zachowaniu minimalnej temperatury niezbędnej do zachowania instalacji w dobrym stanie technicznym.

Pracownicy zostali zobowiązani do monitorowania regulatorów temperatury w pomieszczeniach biurowych. Tam, gdzie to możliwe nastąpi centralne obniżenie temperatury ogrzewania w obiektach sterowanych systemem zarządzania budynkami oraz ograniczenie zakresu chłodzenia w okresie letnim. Ogrzewanie sal gimnastycznych zostanie dostosowane do wartości przewidzianych w normach dla obiektów sportowych. W oparciu o analizę zajętości przestrzeni w budynkach uniwersyteckich wykorzystanie energii ma być ograniczone w miejscach, w których nie wpływa to na bieżącą pracę.

Oszczędności na wodzie

W zakresie oszczędzania wody planowany jest montaż perlatorów w sanitariatach, domach studenta, a także regulacja spłuczek tak, by używać zmniejszonej ilości wody do spłukań, możliwe jest też zastąpienie spłuczek automatami, dzięki czemu zużywana ma być mniejsza ilość wody.

Uczelnia sama będzie produkować prąd

UŚ planuje uruchomienie w wybranych lokalizacjach paneli fotowoltaicznych w celu długofalowego ograniczenia kosztów zużycia energii. Jej władze szacują, że pozwoli to na produkcję energii o wartości ok 60 tys. zł rocznie dla jednej instalacji, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie kosztów energii od 60 do 80 tys. zł rocznie dla jednej lokalizacji.

Sonda
Czy wstrzymano ci kiedykolwiek dostawę prądu lub gazu?
Dudek: "Rządowi sprawa cen węgla wyrwała się spod kontroli" [Express Biedrzyckiej]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki