Uniwersytet Śląski przygotowuje maturzystów do egzaminu

i

Autor: Joanna Łukawska

Studenci wrócą na uczelnię? WAŻNY komunikat uniwersytetu! Koronawirus na Śląsku

2020-05-18 9:27

Uniwersytet Śląski ogłosił, że większość zajęć do końca semestru będzie odbywać się zdalnie. Online przeprowadzone zostaną także egzaminy w sesji. Powrót na uczelnię - przynajmniej niektórych grup studentów - będzie możliwy najwcześniej 1 czerwca 2020 roku. Jak studiowanie na UŚ będzie wyglądać w dobie koronawirusa? Rektor wydał specjalny komunikat.

Funkcjonowanie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w czasie pandemii koronawirusa opiera się o rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Zdrowia. Jak informują przedstawiciele uczelni, w oparciu o przepisy zawieszone zostało kształcenie na studiach, na wszystkich poziomach i formach kształcenia, w tym także kształcenie doktorantów w formie stacjonarnej. Wkrótce jednak ma się to zmienić - przynajmniej dla niektórych studentów. O co dokładnie chodzi? Rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk wydał oświadczenie.

Koronawirus na Śląsku. UŚ: Planujemy przywrócenie normalnych zasad na uczelni

W jednym z najnowszych komunikatów Ministerstwa Zdrowia czytamy: „Od poniedziałku (18 maja) będzie obowiązywała zmiana rozporządzeń ograniczających działalność uczelni oraz instytutów naukowych i jednostek pomocniczych Polskiej Akademii Nauk polegająca na przywróceniu możliwości świadczenia pracy na terenie tych podmiotów.

Przewidujemy, że od 25 maja przywrócona zostanie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych na ostatnich latach studiów oraz tych zajęć, także w ramach kształcenia doktorantów, które nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w tym w laboratoriach, centrach symulacji medycznej itp.”.

Rektor UŚ wydał specjalne oświadczenie, w którym ustosunkowuje się do tych zapisów. Czytamy w nim, że na UŚ również planowane jest stopniowe przywracanie działalności uczelni.

- Planowaną datą początkową nowych zasad funkcjonowania uczelni jest dzień 1 czerwca 2020 roku. Już od 25 maja planowany jest stopniowy powrót do podstawowego sposobu świadczenia pracy wszystkich grup pracowników – zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi - podkreślono.

Koronawirus na Śląsku. Zasady dotyczące kształcenia na UŚ

Zajęcia dydaktyczne, które w semestrze letnim prowadzone są w formie zdalnej, będą kontynuowane w tej formule i zakończą się w przewidzianym w organizacji roku akademickiego terminie 7 czerwca br. Egzaminy i zaliczenia tych zajęć przeprowadzone będą w formie zdalnej.

- W uzasadnionych przypadkach dziekani będą mogli zadecydować o przeprowadzeniu zaliczenia lub egzaminu w formie innej niż w pełni zdalna, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - mówi rektor UŚ.

Nie ulegają zmianie określone w organizacji roku akademickiego terminy:

  • egzaminacyjna sesja letnia: 8.06.2020-30.06.2020,
  • egzaminacyjna sesja poprawkowa semestru letniego: 1.09.2020-25.09.2020,
  • zaliczenia i egzaminy dotyczące zajęć, które nie mogły być prowadzone zdalnie zostaną przeprowadzone po ich zakończeniu, w terminach określonych przez dziekanów.

Zajęcia, których nie można przeprowadzić zdalnie, zostaną zrealizowane w formie kontaktowej nie wcześniej niż od 1 czerwca. Dokładne terminy i formę realizacji tych zajęć określą dziekani wydziałów, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim członkom wspólnoty uczelni, a także uzgodnienia terminów zajęć z terminami ewentualnych egzaminów w równolegle toczącej się sesji. Harmonogram sesji oraz odpowiednio zmieniony plan pozostających do odpracowania zajęć dziekani podają do wiadomości studentów nie później niż do 25 maja.

Koronawirus na Śląsku. Egzaminy dyplomowe nie muszą być zdalne!

- Egzaminy dyplomowe mogą odbywać się w formie zdalnej lub kontaktowej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. O formie egzaminu decyduje dziekan na wniosek studenta składany wraz z pracą dyplomową. W przypadku, gdy któryś z członków komisji wnioskuje o uczestniczenie w egzaminie w sposób zdalny, dziekan zapewnia mu taką możliwość - podaje rektor UŚ.

Organizując zajęcia dydaktyczne po dniu 1 czerwca - jak podaje UŚ - należy mieć na względzie zapewnienie bezpieczeństwa uczestników, które może wymagać m.in. przeniesienia takich zajęć do odpowiednio większych pomieszczeń, a w przypadku braku takiej możliwości – podział grup zajęciowych.

- Od 25 maja należy wznawiać zawieszone badania laboratoryjne i ewentualnie terenowe. Prowadzenie badań naukowych w laboratoriach należy zorganizować z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa sanitarnego. W związku z tym należy opracować szczegółowe harmonogramy wykorzystania infrastruktury badawczej/laboratoryjnej pozostającej w dyspozycji jednostek oraz instrukcje dotyczące przebywania w tych laboratoriach zgodnie z zaleceniami GIS - podaje UŚ.

Od 25 maja stopniowo znoszone będzie również  ograniczenie obowiązku świadczenia pracy na terenie uczelni w związku z prowadzonymi badaniami naukowymi oraz pracy administracji. - Jest to szczególnie ważne dla pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych, doktorantów oraz inżynieryjno-technicznych i pracowników administracji centralnej i wydziałowych, kampusów oraz bibliotek. W każdej jednostce zostanie opracowany system przywracania oraz wykonywania pracy w trybie stacjonarnym. Uwzględniamy także możliwość świadczenia pracy zdalnej w tych jednostkach i działach, gdzie będzie to możliwe i uzasadnione. Przywracanie organizacji pracy w trybie stacjonarnym będzie rozłożone w czasie. Zorganizowanie tej pracy będzie wielkim wyzwaniem dla zespołu kanclerskiego oraz dla dziekanów i kierowników organizacyjnych - czytamy w oświadczeniu rektora UŚ.

Koronawirus na Śląsku. System biblioteczny i akademiki w czasie epidemii

Od 4 maja 2020 r. wznowiono funkcjonowanie wypożyczalni Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (dalej CINiBA), Biblioteki Prawniczej oraz Oddziału BUŚ w Cieszynie. Od 11 maja 2020 r. funkcjonuje również Biblioteka Nauk Społecznych. Nieczynne pozostają czytelnia i strefy otwartego dostępu. Elektroniczne zamówienie na materiały biblioteczne obejmują także książki znajdujące się w tych strefach, a przeznaczone do wypożyczenia. Dodatkowo rozszerzona została usługa książkomatów w CINiB-ie.

- Obecnie funkcjonuje większość domów akademickich. Przebywają w nich studenci, którzy ze względu na sytuację rodzinną lub materialną nie mają innych możliwości zamieszkania, a także, nieliczni studenci zagraniczni - podaje uŚ.

Dalej czytamy: "Informacje dotyczące możliwości krótkoterminowego zakwaterowania studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w domach akademickich w związku z koniecznością uczestniczenia w zajęciach uruchamianych od dnia 1 czerwca br., a także w sesji egzaminacyjnej zostaną przekazane studentom do dnia 25 maja br. za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz poprzez komunikaty na stronach wydziałów".

Górnik ze Śląska szczerze o sytuacji w kopalniach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają