Zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w poniedziałkowy poranek. Zaćmienie całkowite, będące najważniejszą fazą procesu, potrwa od godziny 5:41 do 6:43. Kulminacja nastąpi około 6:12. Do zaćmienia Księżyca dochodzi, kiedy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem. Takie położenie sprawia, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity. Księżyc w całości znajduje się więc w cieniu Ziemi.
Atmosfera naszej planety powoduje załamywanie i rozpraszanie płynących do nas promieni słonecznych. Do Księżyca dociera trochę światła, ale jest ono przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). - informuje TVN Meteo. Dlatego Księżyc przybiera nienaturalny kolor brunatno-pomarańczowy.
Zaćmienie będzie połączone z drugim zjawiskiem, czyli tzw. Superksiężycem, podczas którego Księżyc znajdzie się w perygeum - punkcie orbity będącym najbliżej Ziemi przy jednoczesnej pełni. Tarcza księżyca jest wówczas dużo większa i zdecydowanie jaśniejsza.
>>> Gliwice: Pochował przyjaciela tam, gdzie obiecał! Dzielnicowy z Sośnicy spełnił prośbę zmarłego wojskowego
Gdzie obserwować zjawisko? Warto wybrać odpowiednie miejsce do obserwacji zaćmienia Superksiężyca 2019. Najlepiej nadadzą się miejsca usytuowane wysoko albo takie, z których jest dobry widok na zachód. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne".
"Krwawy" Księżyc ma również swoje znaczenie kulturowe. Dla wielu jest zapowiedzią nadchodzących klęsk, wojen i katastrof. W Biblii, wedle niektórych badaczy, oznacza zbliżająca się Apokalipsę. Miejmy nadzieję, że poniedziałkowe zjawisko nie będzie miało aż takich konsekwencji.