Polecany artykuł:
Czym jest superksiężyc?
To zjawisko, podczas którego Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie orbity będącym najbliżej Ziemi, a ponadto występuje pełnia. Tarcza księżyca jest wówczas dużo większa i zdecydowanie jaśniejsza.
Niewiarygodne! Matka bezprawnie oddała swoje dziecko pod opiekę... bułgarskiej rodzinie!
Dlaczego "niebiesko-krwawy"?
Księżyc będzie znajdował się pozycji całkowitego zaćmienia i będzie świecił za pomocą światła odbitego od ziemskiej atmosfery. Sprawi to, że przybierze on czerwoną , czyli "krwawą" barwę. Chociaż to zjawisko będzie najbardziej widoczne dla mieszkańców południowej półkuli, będzie można obserwować je także - chociaż w mniejszej skali - w Polsce.
"Super Blue Blood Moon" to niezwykle rzadkie zjawisko. Ostatnio można było je podziwiać 31 marca 1866 roku, czyli... 152 lata temu!
Kiedy i o której zobaczymy "Super Blue Blood Moon" na Śląsku i w Zagłębiu?
Superksiężyc pojawi się na niebie w środę, 31 stycznia. Według obowiązującego w Polsce czasu zjawisko wygląda następująco:
- zaćmienie półcieniowe rozpocznie się o 11:51
- zaćmienie częściowe rozpocznie się o 12:48
- zaćmienie całkowite rozpocznie się o 13:52. Jego maksimum przypadnie na godzinę 14:31, a jego koniec na 15:08
- zaćmienie częściowe zakończy się o 16:11
- zaćmienie półcieniowe zakończy się o 17:08
Rusza obowiązkowa kwalifikacja wojskowa 2018 w woj. śląskim [ADRESY KOMISJI, TERMINY, KARY ZA NIESTAWIENIE SIĘ]
Jak obserwować superksiężyc?
Do obserwacji superksiężyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze, by niebo nie było zachmurzone. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne".
W naszym regionie do wieczornej obserwacji świetnie nada się np. hołda w Kostuchnie, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, Górka Środulska w Sosnowcu, a także łąki czy parki.