Orszak Trzech Króli w Olsztynie

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Orszak Trzech Króli w Olsztynie (2019 rok)

Święto Trzech Króli - 6 stycznia wolne od pracy. Tak zdecydował Sejm

2020-01-05 15:35

Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od 2011 roku. Dokładnie 1 stycznia 2011 weszły w życie zatwierdzony przez Sejm przepis, według którego 6 stycznia, czyli katolickie Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Przy okazji posłowie zdecydowali, że pracownicy nie będą mogli odbierać dni wolnych za święta wypadające w sobotę.

Dodatkowy dzień wolny i to zaraz po Sylwestrze i Nowym Roku stał się faktem w 2011 roku. Sejm znowelizował właśnie przepis w Kodeksie pracy, w myśl którego obchodzone 6 stycznia kościelne Święto Trzech Króli, inaczej Objawienia Pańskiego będzie czerwoną kartką w kalendarzu. Na Śląsku Święto Trzech Króli obchodzone jest wyjątkowo hucznie. 

Przeczytaj koniecznie: Pustki na sali sejmowej! Posłowie wrócili z wakacji - lenie, do roboty!

Z radosną dla pracowników nowiną wiążę się jednak ta nieco gorsza. Posłowie odebrali Polakom możliwość dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy, czyli w sobotę. W okresie od roku 2011 do 2020  przepadnie nam 8 dni wolnych, za sobotnie święta.

Zatrudnieni na umowie o pracę rodacy będą jednak mieli wolne święto 6 stycznia, których w sumie na przestrzeni od 2011 do 2020 roku będzie aż 9.

Dodajmy, ze przepis, którego autorem jest Platforma Obywatelska wchodzi w życie już od 1 stycznia 2011 roku. 6 stycznia wypada wtedy w czwartek. Przy odrobinie szczęścia i łaskawości przełożonych można sobie wziąć jeszcze wolny piątek i w ten sposób przedłużyć weekend do czterech dni.

Patrz też: Sejm wydał 70 tys. na „rekreację” parlamentarzystów: To ty płacisz za rozrywki posłów

Wolny dzień w Święto Trzech Króli obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w dziewięciu krajach UE: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają