Szczepienia w Śląskiem. Jak wygląda harmonogram szczepień na COVID-19?
Pierwsza dawka szczepionek na koronawirusa była zarezerwowana dla pracowników personelu medycznego, a kolejne trafią do seniorów i - w późniejszym terminie - innych chętnych osób. Jak wygląda harmonogram szczepień na COVID-19? Co zrobić, by się zaszczepić? Gdzie się zgłosić? W tym materiale znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Rejestracja seniorów na szczepienia przeciwko koronawirusowi ruszyła 15 stycznia. Osoby powyżej 80. roku życia mogą się zgłosić przez internet lub telefoniczne i umówić na termin szczepienia. Od 22 stycznia taką możliwość będą miały osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku. Co dalej? Poniżej znajdziecie wszystkie ważne informacje.
Szczepienia w Śląskiem. Seniorzy powyżej 70. i 80. roku życia
Osoby, które skończyły 80 lat mogą rejestrować się na szczepienia przeciwko koronawirusowi od 15 stycznia. Seniorzy mogą wybrać konkretny punkt szczepień, datę i godzinę. Jak to zrobić? Dzwoniąc na bezpłatną, całodobową infolinię: 989 albo przez internet na pacjent.gov.pl. Trzecia opcja to kontakt bezpośrednio z punktem szczepień. Z kolei osoby powyżej 70. roku życia będą mogły skorzystać z takiej samej procedury jak seniorzy po osiemdziesiątce, ale dopiero od 22 stycznia. Rejestracja będzie wyglądała tak samo jak w przypadku starszych osób: od razu umówimy konkretny termin szczepienia, korzystając z tych samych trzech możliwości: infolinia, internet albo kontakt z punktem szczepień.
Szczepienia w Śląskiem. Osoby w wieku 18-69 lat
Osoby, które nie skończyły jeszcze 70. roku życia, nie rejestrują się, a jedynie zgłaszają na szczepienie przeciwko COVID-19. Już to można zrobić, czym młodzi ludzie chwalą się m.in. w mediach społecznościowych, wstawiając zdjęcia zaświadczeń. Podstawowa różnica polega na tym, że „młodsi” mieszkańcy w Śląskiem nie mogą jeszcze umówić się na konkretny termin szczepienia – zgłaszają jedynie chęć przyjęcia szczepionki, gdy przyjdzie „ich kolej”, a więc w kolejnych miesiącach. Co trzeba zrobić? Na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl trzeba wypełnić formularz (imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu), a później potwierdzić swoje głoszenie (otrzymamy wiadomość mailową). Gdy ruszą szczepienia „naszej” grupy wiekowej, otrzymamy wiadomość mailową i e-skierowanie na szczepienie. Później wybierzemy termin i miejsce – tak, jak po 15 stycznia robią to seniorzy.