Co dalej ze szpitalem uniwersyteckim w Gliwicach?
Tydzień wcześniej list intencyjny w sprawie budowy Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych podpisali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który ma być inwestorem placówki. – Myślimy o infrastrukturze, w którą na pewno będzie inwestowało miasto – powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.
Koncepcja poprzednich władz miasta zakładała budowę szpitala miejskiego. Skarbnik Gliwic Agnieszka Dylewska poinformowała, że na ten cel zapisano w wieloletniej prognozie finansowej 364 miliony złotych. Podkreśliła, że pozostaną one w niej do ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii przetargu, w którym poprzednie władze wyłoniły wykonawcę, którego wybór ostatecznie unieważniła Krajowa Izba Odwoławcza.
Skarbnik wyjaśniła, że o ile przetarg zostanie unieważniony, to część pieniędzy zapisanych w wieloletniej prognozie finansowej na budowę szpitala miejskiego będzie mogła zostać przeznaczona na budowę szpitala uniwersyteckiego.
Dopóki nie zakończymy tego procesu, który dość nietrafnie rozpoczęli moi poprzednicy, dla bezpieczeństwa zostawiamy je (pieniądze na budowę szpitala miejskiego – PAP) w budżecie. Ale faktycznie jest duża szansa, że one zostaną uwolnione i będą służyć innym celom.
– powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.
Podczas spotkania z dziennikarzami prezydent zapewniła także, że nie obawia się o obsadę przyszłej placówki. Wyjaśniła, że zostaną tam przeniesione już działające w innych miastach kliniki ŚUM oraz szpital miejski wraz z personelem.
Szpital uniwersytecki liczący ponad 800 łóżek ma powstać na bazie modułowego projektu, który przygotował gliwicki samorząd. Według zapowiedzi Kuczyńskiej-Budki budowa obiektu - na miejskich gruntach - ma być sfinansowana przede wszystkim z budżetu państwa. W pierwszej kolejności powinna być gotowa część, która przejmie zadania dotychczasowego szpitala miejskiego, a następnie kliniki specjalistyczne.
Władze ŚUM planują budowę takiego ośrodka od kilku dekad. Powstał nawet szkielet planowanego na 1200 łóżek kompleksu Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu. Początki tamtej gigantycznej inwestycji sięgały lat XX w. W ciągu kilku pierwszych lat 12-piętrowy obiekt o powierzchni użytkowej ok. 80 tys. m kw. stanął w stanie surowym.Później prace z powodu braku środków przerwano. W 1999 r. uczelnia przejęła inwestycję od państwa, jednak próby jej kontynuowania przełożyły się na problemy finansowe. Konstrukcja niedokończonego obiektu została rozebrana w 2014 r.