Jaki epidemia koronawirusa wpływa na śląską gospodarkę? Sprawdzili eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

i

Autor: kaz Jaki epidemia koronawirusa wpływa na śląską gospodarkę? Sprawdzili eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Tak koronawirus wpływa na śląską gospodarkę. Te branże ucierpiały najbardziej. Wyniki mogą zaskoczyć

2021-03-20 17:00

Epidemia koronawirusa mocno odbija się na gospodarce. Po ponad roku od pierwszego lockdowcu widać to doskonale. Zamknięte restauracje, bary i niektóre sklepy świecą pustkami. Na stronach aukcyjnych można znaleźć ich wyposażenie, które właściciele oddają za półdarmo. Na szybach wielu lokali w śląskich miastach widnieje napis - do wynajęcie. Bezrobocie rośnie. Niektórzy ledwo wiążą koniec z końcem. Cierpią szczególnie Ci, którzy nie mają stałego zatrudnienia bądź pracują na śmieciówkach. O tym, jak wygląda kondycja śląskiej gospodarki, możemy dowiedzieć się z analizy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Czy rzeczywiście jest aż tak źle? Czytajcie na SE.pl.

Koronawirus w woj. śląskim. Tak epidemia oddziałuje na gospodarkę. Raport Uniwersytetu Ekonomicznego

Tworzenie przez uczelnianych ekspertów comiesięcznych raportów obserwatoryjnych, obrazujących bieżącą sytuację w gospodarce woj. śląskiego w kontekście pandemii COVID-19, zainicjował w maju ub. roku ówczesny rektor katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, a obecnie wiceminister rozwoju, pracy i technologii, prof. Robert Tomanek - członek utworzonego w związku z pandemią COVID-19 Śląskiego Forum Ekspertów. Inicjatywę wsparł Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. W opublikowanym w czwartek najnowszym reporcie, obrazującym sytuację regionalnej gospodarki w lutym 2021 roku, badacze przytoczyli dane, według których w ubiegłym, naznaczonym pandemią roku w rejestrach bezrobotnych w woj. śląskim przybyło 23,4 tys. osób, zaś w styczniu br. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. i była o 1,3 punktu procentowego wyższa niż przed rokiem.

- Luty nie przyniósł istotnych zmian w ocenie koniunktury gospodarczej przez przedsiębiorców względem stycznia. Wskazuje ona na wyczekiwanie i pesymizm. Jednocześnie przedsiębiorcy uczestniczący w badaniach ankietowych prowadzonych przez GUS podają, że pandemia w większości przypadków ma relatywnie nieznaczny wpływ na prowadzoną przez nich działalność - twierdzą autorzy raportu.

-Jednocześnie dane z ZUS po czwartym kwartale 2020 r. pokazują, że mimo trudnej sytuacji w gospodarce, jakąś formę pracy wykonywało przeciętnie więcej osób niż przed pandemią. Odnotowano 1,9 mln tytułów do ubezpieczenia – o 1,5 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2019 r. - czytamy w opracowaniu.

Zmniejszyło się zatrudnienie w górnictwie i przetwórstwie przemysłowym - głównie w produkcji samochodów. Praktycznie niepodatne na pandemię okazały się natomiast energetyka i usługi komunalne. Budownictwo zamknęło w regionie rok wzrostem zatrudnienia, wzrosty odnotowano też w handlu hurtowym i detalicznym oraz w transporcie i gospodarce magazynowej.

- Mając na uwadze wprowadzone obostrzenia, zaskakujące są pozytywne wyniki rok do roku dla zakwaterowania i wyżywienia. Ucierpiały: kultura, rozrywka i rekreacja oraz organizacja turystyki, praca tymczasowa i utrzymanie obiektów. Zgodnie z oczekiwaniami, ale też identyfikowanym wcześniej w regionie trendem, rosła skala zatrudnienia w branży związanej z informacją i komunikacją - wynika z analiz.

Badacze stawiają tezę, iż pandemia największe korekty zatrudnienia wymusiła w grupie firm średnich. - Jednocześnie wzrost w grupie mikrofirm pozwala przypuszczać, że w gospodarce nasiliła się presja na przechodzenie z tradycyjnej formuły stosunku pracy na relacje business-to-business z osobami samozatrudnionymi i małymi zespołami specjalistycznymi - czytamy w opracowaniu.

Nadal obserwowana jest dobra dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w woj. śląskim, jest ona jednak niższa od średniej dynamiki krajowej. Autorzy raportu wskazują, iż budownictwo mieszkaniowe w regionie bazuje głównie na inwestycjach deweloperskich. Jego dynamika na przełomie lat 2020 i 2021 była niższa niż przeciętnie w kraju, jednak wydano w tym okresie więcej pozwoleń na budowę w stosunku do średniej krajowej.

W opracowaniu katowickich naukowców wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Katowicach, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Miasta Katowice i Google.

Nie chcę się kąpać z obcymi kobietami pod prysznicem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki