- Prace przy tej inwestycji są już praktycznie na ukończeniu. Będzie to z pewnością jedna z największych atrakcji w naszym mieście. Prawdziwy efekt przemiany tego miejsca widoczny będzie na wiosnę, kiedy wszystko się zazieleni – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
>>> Sylwester z Polsatem 2018/2019 jednak na Stadionie Śląskim! Wiemy, kto wystąpi! [PROGRAM, GWIAZDY]
Prace przy rewitalizacji hałdy rozpoczęły się w styczniu 2018 r. Teraz są już praktycznie na ukończeniu. Po stabilizacji powierzchni hałdy oraz formujących ją pracach ziemnych powstała sieć alejek spacerowych z nowoczesnym oświetleniem LED. Specjalnie dla najmłodszych mieszkańców przygotowany został duży plac zabaw, a także inne urządzenia zainstalowane w różnych częściach hałdy. Do tego zainstalowana została ścianka wspinaczkowa, a w północnej części hałdy utworzona została oświetlona górka saneczkowa. Ponadto wybudowany został tor do jazdy na BMX.
Na szczycie zwałowiska utworzony został punkt widokowy, gdzie przy dobrej pogodzie będzie można podziwiać Beskidy, dzięki zainstalowanej lunecie. Obok powstało boisko m.in. do gry w piłkę nożną i badmintona. W części hałdy dodatkowo wydzielone zostały także miejsca do grillowania.
>>> To miejsce trzeba zobaczyć! W Sosnowcu powstało Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Na terenie hałdy utworzona została ścieżka historyczna i edukacyjna. – Dzięki zainstalowanym tablicom informacyjnym będzie można się dowiedzieć o historii tego miejsca oraz o genezie powstania samej hałdy. Dodatkowo w kilku miejscach zostały specjalnie wydzielone oraz opisane rośliny odpowiedzialne za fitostabilizację hałdy, tzw. pola metalofitów – wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej
Koszt rewitalizacji hałdy przy ul. 1 Maja ma wynieść ok 4,5 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Jesienią tego roku rudzki magistrat ogłosił konkurs wśród mieszkańców na nazwę hałdy. Wygrała „Góra Antonia”.