porozumienie Tarnowskie Góry-SUM

i

Autor: SUM

Tarnogórskie Starostwo Powiatowe zachęca do studiowania medycyny w regionie

2021-05-21 18:11

Lekarz, który wykształcił się w, na przykład, Warszawie, zazwyczaj tam znajduje pracę. Lekarz, który jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, niekoniecznie może zostać w Śląskiem. Może „wyemigrować” do Warszawy. Powiat Tarnowskie Góry chce, by jego mieszkańcy, studiowali medycynę w SUM, a nie poza regionem i w nim rozpoczynali pracę. Starostwo i SUM chcą ich do tego zachęcić konkretami. I dla realizacji tego celu podpisano (21 maja) stosowane porozumienie. Pierwsze takie w Polsce!

Brakuje nam kadr medycznych. Porozumienie pozwoli młodzieży poznać nasz Uniwersytet i przekonać się o jego atrakcyjności. Gwarantujemy wysoki poziom nauczania i bardzo różnorodną ofertę edukacyjną – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor SUM. – Zamierzamy promować wydarzenia promujące naukę i pokazać korzyści jakie niesie ze sobą studiowanie kierunków medycznych w SUM.

Same dobre opinie na zachętę do studiowania na kierunkach medycznych SUM mogą nie wystarczyć. Dlatego Starostwo Powiatowe wzmocni te idee konkretnie, materią – Planujemy wprowadzenie systemu stypendialnego dla najzdolniejszych uczniów, którzy wybiorą studia na SUM – podkreśla Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski. – Zależy nam, by młodzież z naszego regionu studiowała w naszej uczelni. Chcemy zaproponować tak atrakcyjne warunki nauki, by wybór padł właśnie na nas – nie kryje prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prorektor SUM ds. promocji, kształcenia podyplomowego i ustawicznego. SUM będzie organizatorem przedsięwzięć skierowanych do młodzieży z powiatu tarnogórskiego popularyzujących studia medyczne.

Maciej Hamankiewicz: Przepraszam za lekarzy, którzy przestraszyli się koronawirusa [Super Raport]

Jeśli nieprzekonani do studiowania na SUM zostaną przekonani, że to w ich regonie można zgłębiać nauki medyczne, to przed nimi „tylko” jedna bariera: egzaminacyjna. Będzie nieco łatwiej, bo i z każdym rokiem zwiększany jest limit miejsc dla pierwszoroczniaków na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. W roku 2020/2021 było ich, w formie stacjonarnej, 8309, z czego 715 na SUM. W 2020 r. na prestiżowej Liście Szanghajskiej, rankingu tysiąca najlepszych uczelni na świecie, znalazły się tylko dwa polskie uniwersytety medyczne: Warszawski i Śląski ( na 22 uczelnie w Polsce kształcące przyszłych lekarzy).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki