Woda płynąca z naszych kranów, musi spełniać wyśrubowane normy nie tylko krajowe, ale także unijne. Mikrobiologiczne i fizykochemiczne analizy parametrów, to nie jedyny sposób badania jakości wody przez katowickie wodociągi. Spółka zatrudnia także sommelierów od wody. Testerzy zatrudnieni w laboratorium katowickich wodociągów ocenia wodę pod kątem jej smaku oraz zapachu. By testy były wiarygodne, muszą być przeprowadzane w specjalnych warunkach.
Czytaj także: Pędził ciężarówką pod prąd wąską drogą z Lelowa. Tragedia była bardzo blisko WIDEO
- W pracowni analizy sensorycznej musi być zachowana temperatura 23 stopni Celsjusza, z tolerancją odchylenia wynoszącą 2 stopnie. Stanowiska, przy których sommellierzy przeprowadzają testy, są oddzielone od siebie boksami, pozbawione okien i wyposażone w oświetlenie, którego parametry określone są w normach. Wszystko po to, by nic ich nie rozpraszało i nie wpływało negatywnie na ich zdolności – mówi Sylwia Morawiecka, analityk Laboratorium Centralnego Katowickich Wodociągów S.A.
Godzinę przed analizą, testerzy wody nie mogą spożywać posiłków czy używać perfum. Także w pomieszczeniu w którym przeprowadzane jest badanie, znajduje się specjalne urządzenie pochłaniające wszystkie niepotrzebne zapachy. Sommelierzy potrafią określić, zgodnie z wymaganiami zawartymi w Polskich Normach, podstawowe: zapachy (ziemisty i apteczny, stęchły/gnilny,) i smaki ( słodki, słony, gorzki, metaliczny, kwaśny i umami).
Czytaj również: "Nie zna pan przepisów? Ja pana nauczę!". Awantura na drodze w Czechowicach - Dziedzicach
Do pobierania próbek – w uzgodnieniu z sanepidem – wytypowano 52 lokalizacje rozmieszczone w różnych częściach miasta, co daje pełny obraz o jakości wody na terenie całych Katowic.
Łącznie Laboratorium Katowickich Wodociągów przeprowadza około 1 000 oznaczeń miesięcznie. Katowice od kilku lat promują picie kranówki, w akcji uczestniczą także m.in. lokale gastronomiczne, które serwują wodę prosto z kranów.
Polecany artykuł: