Tężnia solankowa coraz bliżej - informuje Urząd Miasta w Rybniku. Trwają prace wykończeniowe obiektu, który powstaje w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Uruchomienie tężni zaplanowano na połowę kwietnia. Tężnia pokryta będzie blachą cynkową lub łupkiem włókno-cementowym. Najważniejszym elementem będzie jednak drewniana konstrukcja z gałęziami tarniny, po której spływać będzie solanka. Wszystko zostanie osłonięte przed słońcem i deszczem.
Konstrukcja wznosi się w sercu powstającego parku o powierzchni 3,77 ha. Wokół wykonane zostaną również ścieżki i alejki. W pobliżu znajdzie się plac zabaw, siłownia zewnętrzna i miejsca do rekreacji. Sama tężnia powstaje w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Koszt jej budowy to około miliona złotych.
Tężnia solankowa to miejsce służące przede wszystkim do inhalacji powstającymi wokół niej aerozolami. Terapię z wykorzystaniem tężni solankowej wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, jak zapalenie zatok, rozedma płuc, ale również nadciśnienia tętniczego. Tego typu konstrukcje stanowią również ogromny filtr powietrza, który oczyszcza je ze szkodliwych substancji, a tych jak wiemy w Rybniku nie brakuje.
Zajrzyjcie do galerii i zobaczcie, jak postępują prace przy budowie tężni w Rybniku.
Czytaj także: Rządowy program antysmogowy obejmie tylko sześć śląskich miast. Wśród nich zabrakło tych z najgorszym powietrzem w Polsce