Cuda Polski 2024: Mały Wiedeń cudem województwa śląskiego. To najpiękniejsze miasto?

i

Autor: Paweł Szałankiewicz Cuda Polski 2024: "Mały Wiedeń" cudem województwa śląskiego. To najpiękniejsze miasto?

Prawdziwa perełka

To polskie miasto nazywane jest "Małym Wiedniem". Jego architektura zachwyca

Wiedzieliście, że nie musicie wyjeżdżać do Austrii, żeby poczuć się jak we Wiedniu? W województwie śląskim jest prawdziwa perełka architektoniczna. To miasto często nazywane jest "Małym Wiedniem". Znalazło się również w rankingu National Geographic "Cuda Polski 2024", w którym wybierane są najpiękniejsze miasta Polski.

To miasto nazywane jest "Małym Wiedniem". Zachwyca architekturą

Bogato zdobione kamienice i wille, gustownie zaprojektowane hotele, szkoły i banki powstawały głównie na przełomie XIX i XX wieku, w czasach największej świetności tego miasta. I choć to miasto położone w Polsce, pełno w nim architektury wiedeńskiej. Stolica Podbeskidzia nazywana jest "Małym Wiedniem".

Czytaj także: To nie słoneczna Italia, a mała miejscowość w zachodniej Polsce. Turystyczny hit lata zachwyca wyjątkowym klimatem

Miasto znalazło się w plebiscycie National Geographic "Cuda Polski 2024". O to miano ubiegało się 48 miast z 16 polskich województw. Kandydatów wskazywały lokalne organizacje turystyczne, przewodnicy oraz sami mieszkańcy. Decydujący głos należał do czytelników magazynu „National Geographic Traveler”. Z województwa śląskiego nominowano:

  • Szlak Beboków w Katowicach
  • Miasto Bielsko-Biała
  • Graniczne Meandry Odry

Decyzją czytelników wybrano miasto Bolka i Lolka, czyli "Mały Wiedeń".

Bielsko-Biała to architektoniczna perełka Śląska. To najpiękniejsze miasto w regionie, w którym znajduje się wiele atrakcji dla turystów, a także miejsc, które trwale zapisały się w historii nie tylko Śląska, ale i Polski. Mowa przede wszystkim o Studiu Filmów Rysunkowych, gdzie powstał Bolek i Lolek, Reksio czy Pampalini Łowca Zwierząt.

Dwa miasta połączono w jedno. Tak Bielsko-Biała stała się "Małym Wiedniem"

Bielsko-Biała ma stosunkowo krótką historię. W 1951 roku połączono dwie miejscowości leżące na dwóch przeciwległych brzegach rzeki Białej. Miejscowości leżały w dwóch różnych województwach. Bielsko w województwie śląskim, a miejscowość Biała w granicach Małopolski.

To co z pewnością warto zobaczyć w tym mieście, to poza wspominanym wcześniej Studiem Filmów Rysunkowych, przepiękny Rynek z XVII- i XVIII-wiecznymi kamieniczkami, zamkiem książąt Sułkowskich, Domem Tkacza, pięknym Dworcem Kolejowym czy Bielskim Syjonem, a to naprawdę zaledwie promil atrakcji, których nie sposób zwiedzić w jeden weekend. Dlatego do Bielska-Białej ciągle się wraca i wraca. 

Źródło: eska.pl

W poniższej galerii znajdziecie zachwycające zdjęcia z "Małego Wiednia". Przekonajcie się, że warto odwiedzić Bielsko-Białą.

Super Express Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki