To najważniejszy budynek na Śląsku! Zobaczcie, jak powstawał gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

2018-03-07 11:12

Jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce, perła modernistycznej architektury i siedziba najważniejszych władz na Śląsku - gmach Sejmu Śląskiego to symbol Katowic i całego regionu. Jego budowa była ogromnym przedsięwzięciem. Zobaczcie, jak powstawał!

Nie ma drugiego tak dużego i charakterystycznego budynku na Śląsku. Monumentalny gmach Sejmu Śląskiego przy ul. Jagiellońskiej 25 w Katowicach to zdecydowanie najważniejszy, również pod względem historycznym, budynek na Śląsku. Wybudowany w stylu modernistycznym w okresie międzywojennym stanowił wówczas niezwykle nowoczesną, a jednocześnie wielofunkcyjną konstrukcję.

>>>Dzień Kobiet 2018. Sprawdźcie, jak go spędzić w Śląskiem! [WYDARZENIA, IMPREZY]

Powstanie gmachu bezpośrednio wiązało się z przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. Wciąż jednak był to bardzo autonomiczny obszar, który potrzebował odpowiedniej siedziby dla swojej władzy. Budowa gmachu ruszyła w 1925 r. i kosztowała ponad 12 mln ówczesnych złotych. Gmach Sejmu Śląskiego sfinansowana została przez Skarb Śląski.

Budynek był nie tylko siedzibą administracji, ale również skarbcem, w którym przechowywany były fundusze Skarbu Śląskiego. Zabezpieczenia przed niepowołanymi osobami był podobno tak zaawansowany, że nawet Indiana Jones i Fantomas razem wzięci nie poradziliby sobie z ich złamaniem. Budowniczy stworzyli również podziemne tunele, które umożliwiały ewakuację prominentów w czasie zagrożenia. Istnieją one do dziś - jeden pod ulicą Ligonia, drugi prowadzi do pl. K. Miarki.

>>>Wyższych budowli w Polsce nie znajdziecie! Poznajcie śląskie "drapacze chmur"! Te kominy sa najwyższe w naszym regionie [TOP 10]

Kolejnym niezwykle zaawansowanym projektem jest działająca do dziś winda paciorkowa, inaczej dźwig okrężny. Winda, składająca się z 14 kabin bez drzwi, krąży nieustannie na specjalnych szynach bez zatrzymywania się na piętrach. Prędkość jest jednak niewielka, więc wejście do windy jest całkowicie bezpieczne. To jedna z nielicznych tego typu wind zachowanych w Polsce.

Gmach Sejmu Śląskiego robi wrażenie nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim w środku. Na uwagę zasługują pięknie wykończone wnętrza Sali Marmurowej, w której odbywały się bale czy Sali Boazeryjnej, w której Michał Grażyński, ówczesny wojewoda, przyjmował gości. Największe wrażenie robi jednak Sala Sejmowa, która bardzo przypomina tę w Warszawie, w końcu posłużyła jako pierwowzór dla tej najbardziej znanej w Polsce, choć jest nieco od niej mniejsza.

Budowa gmachu zakończyła się w 1932 r. Dziś gmach Sejmu Śląskiego stanowi siedzibę Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z budowy gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, które znajdują się w bazie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Czytaj także: Porozrzucane probówki, zardzewiały sprzęt - aż trudno uwierzyć, że kiedyś był tu szpital. Eksploratorzy z Katowic pokazują kolejne zapomniane miejsce [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają