Tragedia w kopalni w Bytomiu. Nie żyje jeden górnik

i

Autor: Shutterstock

WSTRZĄS W KOPALNI BOBREK

Tragedia w kopalni w Bytomiu. Nie żyje jeden górnik

2024-03-27 6:59

Tragiczny finał akcji ratowniczej po wstrząsie w kopalni Bobrek-Piekary w Bytomiu, do którego doszło we wtorek, 26 marca. Nie żyje górnik, który został pochwycony przez zwał. Do zdarzenia doszło w drążonym chodniku, gdzie przebywało 14 górników. Sześciu z nich zostało poszkodowanych, a czterech opuściło teren o własnych siłach.

Tragiczny finał akcji ratunkowej w kopalni w Bytomiu. Zginął górnik

- We wtorek 26.03.20204 r. o godz. 17.03. w Kopalni Bobrek należącej do Węglokoks Kraj doszło do wstrząsu. Z przykrością informujemy, że w trakcie trwania wielogodzinnej akcji ratowniczej ostatni poszkodowany górnik zmarł, lekarz stwierdził zgon. Akcja wydostania naszego Kolegi trwała kilka godzin i była prowadzona w bardzo trudnych warunkach. W związku z zaistniałą tragedią Zarząd i Rada Nadzorcza Spółki składają wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie, bliskim i kolegom zmarłego górnika. Ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku zajmuje się Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, Państwowa Inspekcja Pracy, Prokuratura oraz powołany przez Pracodawcę zespół powypadkowy - przekazała na swojej stronie spółka Węglokoks-Kraj, do której należy zakład. 

O wstrząsie wysokoenergetycznym o energii 2 x 10 do 6 dżula i prowadzonej po nim akcji ratowniczej informował też we wtorek po południu (26 marca) dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego. Energia wstrząsu 2 x 10 do 6 J (dżula) odpowiada magnitudzie 2,37 (i oznacza 2,37 stopnia w tzw. skali Richtera).

ZOBACZ TEŻ: Wstrząs w kopalni w Bytomiu! Trwa akcja ratownicza. Sześciu górników poszkodowanych

Kopalnia Bobrek-Piekary należy do spółki Węglokoks-Kraj - wydzielonej ze struktur Węglokoksu. Prowadzi wydobycie w oparciu o infrastrukturę bytomskiej kopalni Bobrek (w dzielnicy Bytomia o tej nazwie). Ubiegłoroczne wydobycie zakładu wyniosło ok. 900 tys. ton, plan na ten rok zakłada wydobycie rzędu 1,2 mln ton.

 Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego i notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7). Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Wstrząsy powodujące uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, to tąpnięcia.

Rurociąg zabił czterech górników
Sonda
Czy polscy górnicy zarabiają dużo?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki