Mężczyzna zginął pod kołami pociągu w Ustroniu. Wielka ewakuacja pasażerów
Do tragicznego wypadku doszło w we wtorek, 20 sierpnia, około godz. 7:30 rano na szlaku kolejowym między Ustroniem, a Wisłą. Nagle, z nieustalonych dotąd przyczyn podczas przejazdu pociągu na torowisku pojawił się mężczyzna, który został potrącony przez skład. Niestety, 36-latek nie przeżył tego wypadku i zginął na miejscu zdarzenia. Z relacji obsługującego lokomotywę maszynisty wynikało, że w momencie pojawienia się pieszego na torach, nie był już w stanie wyhamować składu pociągu; kierujący składem był trzeźwy. Prokurator zlecił wykonanie sekcji zwłok zmarłego 36-latka.
Policja o okolicznościach tragicznego wypadku
- Na miejscu zdarzenia czynności procesowe pod nadzorem prokuratora wykonywali policjanci pionu śledczego. Prokurator zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok. Prowadzący pociąg maszynista był trzeźwy. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz policjanci. Pociągiem podróżowało kilkanaście osób, które nie odniosły obrażeń w tym zdarzeniu i zostały przetransportowane komunikacją zastępczą - podsumowuje policja z KPP w Cieszynie.
Policjanci apelują także, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, kiedy znajdujemy się przy przejazdach kolejowych:
- Zachowaj szczególną ostrożność. Przejazdy kolejowo-drogowe zarówno dla pieszych, jak i kierowców stanowią miejsca o podwyższonym ryzyku. Pamiętaj, aby przechodząc przez nie zawsze być uważnym i skupionym na otoczeniu.
- Rozejrzyj się dokładnie. Nie zważając - czy przechodzisz przez przejazd kolejowo-drogowy z rogatkami, czy bez nich, zawsze pamiętaj, aby rozejrzeć się dookoła. Warto upewnić się, że z bliska lub z daleka nie nadjeżdża żaden pociąg.
- Nie przechodź przez „dzikie przejścia”. Nigdy nie przechodź przez tory w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Każde takie nierozsądne zachowanie może doprowadzić do tragedii. Nieoznakowane przejścia należy niezwłocznie zgłosić.
- Nie korzystaj z telefonu podczas przechodzenia przez przejazdy. Przejście bądź przejazd kolejowo-drogowy to miejsce, gdzie wszystkie zmysły powinny być wyostrzone, a uwaga skupiona na tym, czy nie nadjeżdża pociąg.
- Nie zatrzymuj się na torach. W miarę możliwości należy jak najszybciej opuścić przejazd kolejowo-drogowy. Staramy się przechodzić żwawo, nie zatrzymując się. Przejazdy nie są miejscami na robienie przystanku na drodze.
- Kiedy miga czerwone światło - nie wchodź za sygnalizator. Czerwone światło to sygnał ostrzegawczy - oznacza nadjeżdżający pociąg. W takiej sytuacji należy spokojnie poczekać, aż pojazd przejedzie i nie zbliżać się do torów do momentu całkowitego zgaśnięcia świateł.
- Nie próbuj ominąć opuszczonych rogatek. W przypadku przejazdu, na którym są rogatki, należy pamiętać, że znajdują się one tam, aby uniemożliwić wkroczenie przechodniów i wjazd samochodów. Zabronione jest przechodzenie pod nimi czy ich omijanie, nawet kiedy nic jeszcze nie nadjeżdża. Pamiętajmy, że rozpędzony pociąg może pojawić się w ciągu kilku sekund.
- Zachowaj cierpliwość. Pamiętaj, że przejazd kolejowo-drogowy to nie miejsce na pośpiech. Zawsze lepiej chwilę dłużej poczekać, aż pociąg przejedzie, niż doprowadzić do tragedii.
Źródło: KPP w Cieszynie
Gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej?
Jeśli jesteś w kryzysie lub znasz osobę, która może potrzebować pomocy, zadzwoń na bezpłatny numer 800 70 22 22 lub wejdź na stronę zwjr.pl. To miejsca, w którym pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie, jak i szukające wsparcia dla innej osoby, niepotrafiącej poradzić sobie z problemami. Życie warte jest rozmowy!
ZOBACZ TEŻ. Sopot. Wepchnął mężczyznę pod jadący pociąg. Są zarzuty dla 20-latka. GALERIA: