W 2007 tam, gdzie do lat 90. fedrowała kopalnia Katowice, była pusta działka. To właśnie tam mieścił się jeden z największych darmowych parkingów na obrzeżach centrum Katowic. Znajdował się tuż przy ulicy Olimpijskiej. Ta przestrzeń zmieniła się o 180 stopni. Została w pełni zagospodarowana, a w tle wciąż powstają nowe budynki mieszkalne "Pierwszej Dzielnicy". W miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu znajdował się budynek DOKP Teraz jest tam w pełni zagospodarowana przestrzeń zniknął budynek DOKP, czyli budynek Budynek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach – nieistniejący wieżowiec w Katowicach przy al. W. Roździeńskiego 1, obok Spodka i ronda gen. Jerzego Ziętka, wybudowano dwie wieże .KTW. koncepcję architektoniczną opracowali Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z bytomskiej pracowni Medusa Group. Właścicielem kompleksu jest spółka TDJ Estate.
Budowę pierwszego budynku KTW I, ukończono w 2018 roku. Budowa drugiej wieży KTW II o wysokości 134 m, rozpoczęła się w 2019 roku i po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie - w lutym 2022 roku budynek stał się najwyższym budynkiem biurowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Między legendarnym "Spodkiem" a biurowcami zbudowano Międzynarodowe Centrum Kongresowe z zielonymi dachami , a także budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W sąsiedztwie znajduje się również Muzeum Śląskie, które znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury. Tego nie znajdziecie na zdjęciach z lat 90. a nawet tych z lat 2000-2004, tuż przed tym, jak Polska weszła do UE. Katowicki Rynek, Chorzowska, Aleja Korfantego, dworzec, ulica Dworcowa, przebudowana niedawno ulica Warszawska. Zmieniło się absolutnie wszystko.
Katowicki Rynek, kiedyś był nazywany największym przystankiem tramwajowym w mieście. Dopiero w 2011 rynek zaczął być przebudowywany, aż do 2017 roku. Tam, gdzie obecnie mieści się część placu Kwiatowego, były przystanki. Kwiaciarki zostały, ale w pawilonach, które porastają ogrody wertykalne. Są tam też kawiarnie.
W roku 2000, widok od strony ulicy Mickiewicza był zupełnie inny. Pod drzewami znajdował się placyk, na którym karmiono gołębie. Przy rynku mieściło się kiedyś Muzeum Śląskie, jego obecna siedziba w Strefie Kultury była dopiero w planach. Pamiętacie? Początkowo nowy budynek muzeum miał stanąć przy ulicy Wita Stwosza, w pobliżu ul. Ceglanej. Dopiero w 2004 zapadła decyzja, że stanie na działce po kopalni "Katowice".
Zobaczcie jak zmieniły się Katowice od 1979 roku. Zajrzyjcie do naszej GALERII.