Twoje dziecko zaczęło czytać książki? To znak, że może należeć do sekty!

i

Autor: pixabay.com

Twoje dziecko zaczęło czytać książki? To znak, że może należeć do sekty!

2019-09-19 16:34

Twoje dziecko jest zamknięte w sobie, nieobecne, a do tego zaczęło się interesować literaturą? To mogą być objawy, które warto zaobserwować! Jak przestrzega policja z Dąbrowy Górniczej młodzież jest podatna na wpływy organizacji, które można umieścić w jednym koszyku o nazwie - sekty.

Sekty to w opinii polskiej policji organizacje destrukcyjne, które mogą stanowić potencjalnie zagrożenie dla jednostki i społeczeństwa. Wśród atrybutów takiej społeczności należy wymienić przede wszystkim jej totalny charakter (członkowie grupy ingerują w życie jednostki), używanie podstępu i kłamstw do pozyskania nowych członków, mają charakter kultowy (czyli posiadają wartość spajającą grupę, wokół której się ogniskują np. jednostkę, pieniądze, a nawet zdrowie), postrzegają społeczeństwo na zasadzie polaryzacji ("my" i "oni"), wpajają członkom przekonanie o elitarności grupy i uzależniają ich ekonomicznie lub psychicznie, często niszcząc w ten sposób więzy rodzinne. Sekty werbują nowych członków na różne sposoby i w różnych miejscach, praktycznie przez cały rok. Celem są w szczególności osoby młode, podatne na wpływy innych. A lato to świetna okazja na zawarcie nowych znajomości. Także tych niefortunnych.

- W wakacje przedstawiciele tego typu wspólnot bardziej rzucają się w oczy, bo wychodzą na ulice wielkich miast ze swoimi naukami, często dynamicznym stylem życia, wzbudzając zainteresowanie szerszych kręgów społeczeństwa i zachęcając do wymiany poglądów na temat religii, moralności, polityki, ekonomii, w dalszej perspektywie przyjścia na spotkanie i ewentualnego przyłączenia się do grupy - podaje policja.

Nie ma znaczenia, czy jesteś osobą mniej czy bardziej inteligentną - członkowie sekty chcą przekabacić każdego. Czasem wystarczy mały kryzys osobowości, aby zasiać ziarenko w potencjalnym kandydacie na członka sekty.

Twoje dziecko w sekcie - po czym to rozpoznać?

Policjanci podają przykłady zachowań, które mogą świadczyć o przynależności młodej osoby do sekty. Może to być np. wyraźna zmiana osobowości, zamknięcie się w sobie, nowe znajomości lub sposób odżywiania się, zmiana w sposobie komunikowania (nowy żargon, krytycyzm wobec otaczającej rzeczywistości), chłodne relacje z bliskimi, skłonności samobójcze, a nawet... nadgorliwe czytanie książek - nowi "koledzy" mogą podsyłać literaturę lub broszury do przeczytania. Jeśli zauważyłeś podobne objawy u bliskiej osoby, najlepiej zbierz jak najwięcej informacji na temat jej nowych znajomych, zainteresowań, przyczyn zmiany zachowania, zachowując przy tym wszystkim spokój i przyjacielski ton.

- Notuj wszystkie adresy i telefony ludzi, z którymi bliski się spotyka. Zapisuj też tytuły nowych książek i broszurek, które przynosi do domu. Rób to w sposób dyskretny. Nie mów mu ani o swoich podejrzeniach, ani o podjętych działaniach. Czytaj książki krytyczne wobec grupy. Zobacz, czy w Internecie nie ma stron prowadzonych przez byłych członków grupy. Szukaj kontaktu z byłymi członkami i osobami w podobnej do Twojej sytuacji.

- radzi policja.

Sekty w Polsce - gdzie szukać pomocy?

Szacuje się, że w Polsce działa ok. 300 sekt, które mogą zrzeszać nawet 300 000 członków. Ze względu na ich charakter trudno jednak określić precyzyjnie ich liczbę. Jeśli ktoś jest ofiarą działalności sekty, może się zgłosić po pomoc na policję, lub np. do Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych w Katowicach działającej w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży "KANA" . Tam można dowiedzieć się więcej na temat działalności sekt. Po pomoc można się również skierować na tzw. niebieską linię luB do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają