policja_KOM-1_ubrania ochronne

i

Autor: Śląska Policja

Ubrani w KOM-1 policjanci pomagają opanować epidemię

2020-03-16 17:36

Policja, jak każda służba mundurowa, działa w trybie rozkazowym. Dostaje rozkaz, by patrolować miejsca, które po prawie aktualnym winny być zamknięte, to sprawdzają, czy prawo jest przestrzegane. Tak się dzieje m.in. w Zawierciu. I w całej Polsce.

W tym mieście – przypomnijmy – w Szpitalu Powiatowym mają już 5 pacjentów CONVID-19. Mundurowi są wsparciem dal służb sanitarnych. |Policjanci co dzień kontrolują, czy osoby objęte domową kwarantanną stosują się do zaleceń i pozostają w domach, a także czy potrzebują pomocy. Informacje te przekazywane są odpowiednim podmiotom. O pomoc osobom potrzebującym szczególnie dbają dzielnicowi, którzy jako policjanci pierwszego kontaktu mają największą wiedzę na temat mieszkających w ich rejonach seniorach i osobach samotnych. Zachowując dostępne środki ostrożności realizujemy swoje podstawowe zadania służbowe” – raportuje zawierciańska policja. „Dostępne środki ostrożności”, to poza procedurami działania, także odzież ochronna – to te białe kombinezony, które do wyszczególnionych wyżej zadań przywdziewają policjanci. To kombinezony izolacyjne KOM-1. Czym są, przed czym chronią? Wkrótce poświęcimy im nieco uwagi. A co z uczniami mającymi wolne od zajęć, których policja (nie tylko w Zawierciu) nakryje, że zamiast siedzieć w domu, to się włóczą po mieście? Co takim uczniom grozi? Nic. Zostaną pouczeni, że to może okazać się dla nich niezdrowe.

Co innego, gdy ktoś PODLEGA KWARANNTANIE i opuszcza swoje mieszkanie. Wówczas grozi mu kara grzywny. Zgodnie ze specustawa w przypadku recydywy może być nakładana wielokrotnie. Takim ukaranym, nie przestrzegającym zasad odosobnienia grozi nawet kara więzienia. Inspektor sanitarny może odwołać kwarantannę wyłącznie w przypadku, gdy: osoba chora, z którą poddany kwarantannie miał bliski kontakt, nie jest zakażona, co potwierdza wynik badania laboratoryjnego, minęło 14 dni od nałożenia kwarantanny, a osoba nią objęta nie zachorowała lub gdy w drugiej połowie kwarantanny wykonane badanie nie potwierdziło obecności w organizmie SARS-Cov-2 (koronawirusa).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki