Syryjczycy zamieszkają w Zabrzu?

i

Autor: Domnic Santiago, CC license, flickr.com / krzeminskifoto.com Syryjczycy zamieszkają w Zabrzu?

Uchodźcy z Syrii zamieszkają w Zabrzu? Rada Miasta zdecyduje

2017-06-02 15:49

Rada Miasta w Zabrzu w poniedziałek zagłosuje nad uchwałą dotyczącą rodziny z Syrii, która miałaby osiedlić się w mieście. W internecie część mieszkańców Zabrza skrzykuje się by zbojkotować pomysł. Kim są Syryjczycy, którzy mieliby zamieszkać w Zabrzu i dlaczego pomysł budzi tak negatywne emocje wśród zabrzan?

Grupa radnych z Zabrza opowiedziała się za pomysłem przyjęcia w mieście rodziny Syryjczyków pochodzącej z terenów objętych wojną. Pomysł zauważył jeden z mieszkańców i wykorzystując założoną przez siebie grupę dyskusyjną na Facebooku, poinformował skupionych w niej 27 tysięcy zabrzan o sprawie. Z lakonicznego skanu projektu uchwały nie wynika nawet czy wspomniana grupa uchodźców to muzułmanie, ale post niemal natychmiast wywołał falę negatywnych komentarzy (pisownia oryginalna):

"nie dość ze ciapate wszedzie przeszkadzaja to tych jeszcze brakuje... NIEEE!!! kategoryczne!"

"Jak tu przyjadą to codziennie będą dostawać wpierdol."

"Mieszkam w Monachium od 5 lat. Kiedyś tu było w miarę bezpiecznie, ale od roku strach samemu wychodzić wieczorami a już nie wspomnę o kobietach które aa zaczepiane, napastowane i nie ma dnia żeby nie było słychać że jakaś zgwalcili, pobili. Na policję nie ma co liczyć. Za kilka lat taki los czeka Polskę"

"Przecież oni mówią w prost, że chcą nas pozabijać, a te skurwysyny chcą ich wpuszczać do naszego domu!"

To tylko niektóre z opinii wyrażanych przez dyskutantów z grupy "Zabrze dla każdego".

Naprzeciw obawom mieszkańców wychodzi także sam autor wpisu, który cytuje artykuły z sieci, przekonując, że uchodźcy to poważny problem. W jednym z wpisów przytacza słowa: "Według raportu ONZ, kobiety stanowią zaledwie 12% uchodźców szturmujących granice Europy, a dzieci 13%. Zdecydowaną większość, czyli 75% stanowią dorośli mężczyźni. Sondaż przeprowadzony przez Dziennik Zachodni wykazał, że aż 91% mieszkańców Śląska jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców."

Z pomocą autorowi wpisu przychodzi także jego... ojciec, który podrzuca link do rzekomego nagrania z "pijanymi i naćpanymi uchodźcami" w jednym z europejskich miast. 

Do protestu przeciwko pomysłowi radnych nawołują też lokalni kibole, którzy wprost sugerują, że wobec ewentualnych uchodźców mogą użyć siły...

Swoją opinię do wątku dorzuca także jeden z radnych PiS w Zabrzu, Bogusław Znyk: "Dziękuję Panu Adamowi za udostępnienie tej informacji. Liczne pytania kierowane do mnie, jak również zamieszczone komentarze Państwa wskazują mi dobitnie jak wiele kontrowersji wzbudza przedmiotowy projekt uchwały. Moja opinia w tej sprawie jest jednoznaczna. Tak jak większość mieszkańców Zabrza, jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego "pomysłu". Mój sprzeciw wyrażę również jako radny Zabrza, głosując przeciw temu projektowi na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta."

Mieszkańcy Zabrza bardzo stanowczo wyrażają swoją opinię o propozycji przyjęcia do Zabrza syryjskiej rodziny

i

Autor: www.facebook.com/groups/Zabrzedlakazdego Mieszkańcy Zabrza bardzo stanowczo wyrażają swoją opinię o propozycji przyjęcia do Zabrza syryjskiej rodziny
Mieszkańcy Zabrza bardzo stanowczo wyrażają swoją opinię o propozycji przyjęcia do Zabrza syryjskiej rodziny

i

Autor: www.facebook.com/groups/Zabrzedlakazdego Mieszkańcy Zabrza bardzo stanowczo wyrażają swoją opinię o propozycji przyjęcia do Zabrza syryjskiej rodziny

Nieliczni dyskutujący próbują przekonywać, że przyjęcie uchodźców nie musi oznaczać żadnego niebezpieczeństwa. Niektórzy próbują tłumaczyć, że wielu Syryjczyków to chrześcijanie, a nie muzułmanie. W powyższych komentarzach to właśnie wyznanie syryjskiej rodziny rodzi najwięcej nienawiści i sprzeciwu.

Nieliczni dyskutujący próbują przekonywać, że przyjęcie uchodźców nie musi oznaczać niczego złego

i

Autor: www.facebook.com/groups/Zabrzedlakazdego Nieliczni dyskutujący próbują przekonywać, że przyjęcie uchodźców nie musi oznaczać niczego złego

Powtórka z czasów, gdy w Zabrzu spalono synagogę?

Komentarzami zabrzan wyrażanymi w grupie na Facebooku zaskoczony jest Dariusz Walerjański. Jeden z radnych miejskich, od lat zajmujący się historią Zabrza oraz ochroną dziedzictwa kulturowego górnośląskich Żydów.

- To jest klasyczna powtórka z historii III Rzeszy. Dla mnie, historyka i mieszkańca Zabrza, miasta dla którego pracuję tyle lat, które kocham, to smutny dzień, że mieszkańcy tak myślą. Gdzie ich gościnność, tolerancja, dobre wychowanie...? - pyta retorycznie Walerjański.

spalona synagoga Zabrze, rok 1938

i

Autor: autor nieznany spalona synagoga Zabrze, rok 1938

Zabrze jako jedno z nielicznych miast na Śląsku nie określiło swojego stosunku do sprawy uchodźców, jeszcze w czasach rządu PO. Niektórzy twierdzą nawet, że gdyby nie obecne naciski polityczne, to w mieście już dawno mieszkałyby osoby z terenów objętych wojną domową w Syrii.

- Łatwiej jest zarazić ludzi nienawiścią niż miłością, to nakręcanie propagandą strachu - kwituje falę nienawiści wobec Syryjczyków radny. - W tej sytuacji przypomina mi się świętej pamięci prof. Bartoszewski, który powtarzał, że warto być przyzwoitym. Ludzie opętani nienawiścią nie wiedzą co robią - dodaje.

Kim są Syryjczycy, którzy mieliby zamieszkać w Zabrzu?

- Jest to uchwała intencyjna, czyli tylko wyrażamy w niej gotowość przyjęcia rodziny z obszarów objętych wojną. Jeśli polski rząd wykaże wolę, by przyjąć uchodźców, to gdzieś będą musieli zamieszkać i pomyślałam, że w Zabrzu, które postrzegam jako przyjazne miasto, mogliby znaleźć schronienie - wyjaśnia w rozmowie z ESKA INFO Śląsk Urszula Potyka radna PO, autorka projektu uchwały.

Radna odniosła się także do fali nienawistnych komentarzy, jakie pojawiły się pod postem w grupie "Zabrze dla każdego": - Jestem w stanie wybaczyć takie wpisy, bo wynikają z obawy przed nieznanym. Ale pomyślmy, ile odwagi musieli mieć w sobie ludzie, którzy podczas II wojny światowej dawali schronienie Żydom? Przecież ryzykowali własnym życiem. Tu nikt nie musi tak ryzykować, dla Zabrza to żaden koszt, by dać schronienie jednej rodzinie.

Uchwała w sprawie uchodźców

i

Autor: screen FB Uchwała w sprawie uchodźców

Projekt uchwały był dyskutowany podczas jednej z podkomisji Rady Miasta Zabrze oraz wzorowany na podobnych uchwałach z innych miast. Nie wynika z niego ani to, jakiego wyznania miałaby być ratowana rodzina, ani też w jaki sposób materialnie miasto miałoby schronienia udzielić - te kwestie radna jest gotowa doprecyzować z pozostałymi radnymi.

- Dla mnie to bez znaczenia czy to muzułmanie czy chrześcijanie... Jeżeli jestem praktykującą katoliczką i widzę, że tam giną ludzie, umierają od bomb, a papież Franciszek nawołuje, by dawać ratunek, to wydawało mi się, że możemy w Zabrzu tę jedną rodzinę przyjąć. Jedyny argument, jaki mam dla przeciwników pomysłu to możliwość uratowania życia tych osób, które dziś w Syrii tracą wszystko. Przecież nie chodzi o imigrantów zarobkowych, a o ludzi, którzy mogą w każdej chwili stracić życie - przekonuje autorka uchwały i dodaje, że niepokojące jest, że twórca grupy facebookowej "Zabrze dla każdego" sam także podrzuca informacje mogące potęgować obawy przed uchodźcami wśród zabrzan...

Kim jest Adam Kudzia?

Kudzia to 27-letni mieszkaniec Zabrza, który nieskutecznie próbował wygrać wybory do Rady Miasta oraz jednej z rad dzielnic. Na lokalnej scenie politycznej m.in. zasłynął nietypową nazwą komitetu wyborczego, pierwsze litery słów układały się w skrót "CHWDP".

W prowadzonej przez niego grupie dyskusyjnej w portalu Facebook często można trafić na rasistowskie komentarze, nawołujące m.in. do nienawiści wobec licznej w Zabrzu społeczności romskiej. 

Romowie

i

Autor: screen FB Romowie

Regularnie informował także o losach wygaszanej kopalni "Makoszowy" w Zabrzu, czym zaskarbił sobie sympatię wielu zgromadzonych w grupie mieszkańców.

Uchodźcy nie tylko w Zabrzu...

Jak podaje portal Bielsko.info, także w Bielsku-Białej podejmowane są próby umożliwienia osiedlenia się uchodźcom z ogarniętej wojną Syrii. W tej sprawie mieszkańcy podpisywali specjalną petycję, którą przekazano władzom miasta. 

- My, mieszkańcy Bielska-Białej, zwracamy się z pilnym wnioskiem o podjęcie przez Radę Miejską uchwały w sprawie zapewnienia warunków do osiedlenia się w Bielsku-Białej rodzinie z miasta Aleppo (Syria), obejmującej możliwość zamieszkania i okresowe wsparcie finansowe - napisali bielszczanie w swoim oświadczeniu.

Podobne próby podejmowano nie tak dawno także w Poznaniu. - Jako poznanianki i poznaniacy prosimy o podjęcie przez Państwa działań, które spowodują, że do Poznania przyjadą i otrzymają zgodę na osiedlenie ofiary wojny w Syrii i Iraku, dzieci i osoby dorosłe - apelowali autorzy poznańskiej petycji.

Strach przed uchodźcami

Jak wynika z przeprowadzonych przez Pollster dla se.pl i telewizji NOWA TV badań, Polacy nie chcą, by nasz kraj przyjmował imigrantów. Na pytanie, czy jesteś za tym, by Polska przyjmowała uchodźców z krajów muzułmańskich, negatywnie odpowiedziało 71 proc. ankietowanych.

Taka postawa, zdaniem wielu ekspertów, niekoniecznie wynika z rasizmu Polaków. Przytaczane są argumenty, że przecież wcześniej przyjmowaliśmy już uchodźców, m.in. z Czeczenii w latach 90. czy jeszcze w PRL z ogarniętej wojną domową Grecji. Główną wskazywaną w badaniach przyczyną, dla której Polacy nie chcą u siebie obcych, jest strach przed nieznaną kulturą, potęgowany przez informacje o zamachach terrorystycznych na terenie zachodnich krajów UE.

Antyimigranckim nastrojom sprzyja także obecny rząd. Nie tak dawno premier Beata Szydło po raz kolejny powtórzyła, że uchodźców nie przyjmiemy. - Nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy i na pewno nie zgodzimy się na narzucanie Polsce jakichkolwiek przymusowych kwot - stwierdziła.

Czy w Zabrzu zamieszkają uchodźcy z Syrii? Radni miejscy zdecydują o tym już w najbliższy poniedziałek, podczas zaplanowanej na godzinę 14:00 sesji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają