Uczniowie z Katowic zbierają na organy koncertowe. Taka okazja może się już nie trafić
Aż żal przegapić taką okazję! Uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach potrzebują organów koncertowych, a w Niemczech można kupić używany instrument świetnej jakości i w przyzwoitej cenie. Niestety nie ma dużo czasu, ponieważ rezerwacja na organy jest ważna tylko do poniedziałku (22 listopada). Szkolna społeczność postanowiła działać i uruchomiła w Internecie zbiórkę pieniędzy na zakup wymarzonego instrumentu. W dalszym ciągu potrzeba jeszcze sporej sumy pieniędzy. Zbiórkę można wesprzeć za pośrednictwem portalu zrzutka.pl, pod TYM adresem.
Obecnie uczniowie mają do dyspozycji 10-głosowy instrument firmy Walcker, który powstał w 1954 roku, a do szkoły został sprowadzony w 1999 roku. Mieści się on w małej sali, która nie daje możliwości koncertowych oraz przeprowadzania egzaminów dyplomowych. Instrument jest już mocno wyeksploatowany, a jego dyspozycja (dobór głosów) nie pozwala na wykonywanie na nim całej literatury organowej. Wypatrzone w Niemczech organy pod względem wymiarów doskonale nadają się do bezpośredniej instalacji na balkonie sali koncertowej katowickiej szkoły muzycznej. Dodatkowo instrument nie wymaga przebudowania, ani żadnych przeróbek technicznych.
PRZECZYTAJ: Nie zatrzymał się do kontroli i chciał potrącić policjantów. Padły strzały!
– Czekamy na ten instrument, odkąd dostaliśmy nowy budynek szkoły. Jesteśmy blisko celu, dlatego że ministerstwo wsparło nas finansowo. Teraz pojawił się instrument używany w wielkim magazynie instrumentów Wuppertal. Bardzo pasuje do naszej sali koncertowej ma idealne wymiary: wąską szafę, wysoki na siedem metrów. Ma pełną paletę brzmień, dźwięków. Bo to też bardzo ważne musi mieć pełną dyspozycję. Mamy ten instrument zarezerwowany do poniedziałku. O nowe organy staraliśmy się kilka razy, pisaliśmy wnioski do ministerstwa niestety nowy instrument jest bardzo drogi. Nie mamy szans, żeby go dostać, bo na całą Polskę takich wniosków jest kilka. Ten instrument, który chcemy kupić jest w niesamowicie dobrym stanie technicznym, ma bardzo bogate wyposażenie. Możemy na niej wykonywać utwory od muzyki barokowej po współczesną, co jest bardzo rzadkie. Są uniwersalne! Dla uczniów to sytuacja idealna, ponieważ mogą wykonywać całą literaturę organową. Jak obliczyli organiści, budowa takiego instrumentu, to koszt ponad dwa miliony, bo to jest bogactwo rzeczy, które są w tym instrumencie. On kosztuje ok. 125 tys. euro plus przewóz i zamontowanie go to koszt ok. 60 tysięcy. Cały koszt mieściłby się w ok. 180 tys. my mamy 92 tys. Dlatego ruszyła składka – opowiada Bernadeta Stańczyk, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im Wojciecha Kilara.