Ukraińskie dzieci walczą z traumą. Polacy ściągają specjalistów z Izraela
Psychologowie kliniczni z Izraela będą wspierać sosnowieckich specjalistów w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz ich opiekunami po doświadczeniu traumy w wyniku konfliktów zbrojnych. Psychologowie z Izraela będą wspierać specjalistów z Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy dla dzieci i młodzieży, które właśnie powstało w mieście. To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Moc Wsparcia i gminy. Stowarzyszenie oferuje swoich specjalistów, a miasto pomieszczenia.
Przeczytaj także: Idą dziewiąty miesiąc z obrazem Jezusa po Polsce! O co tu chodzi? [ZDJĘCIA]
Jak podkreśla Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia Moc - centrum powstało by wypełnić deficyt w zakresie udzielania pomocy dzieciom i młodzieży.
Bądź na bieżąco: Wojna na Ukrainie. Dopiero teraz ujawniono, "Już trzy doby są w niewoli". Kolejny mer pojmany [RELACJA NA ŻYWO 21.03.2022]
- Obecna sytuacja geopolityczna i agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jednoznacznie ukazuje nam, jak bardzo eksponowane na różnorodne urazy mogą być dzieci i młodzież i jak trudne może ona mieć skutki w postaci różnorodnych reakcji behawioralnych i emocjonalnych – podkreśla Drdzeń.
Stowarzyszenie dysponuje kadrą uznanych specjalistów w zakresie psychologii, pedagogiki, interwencji kryzysowej, psychoterapii, psychiatrii, którzy od wielu lat pracują z rodzinami. Na podstawie tych doświadczeń powstało Centrum, które będzie oferowało różne formy pomocy indywidualnej, rodzinnej i grupowej, zgodne z najnowszą wiedzą z zakresu neurobiologii i psychoterapii.
Przeczytaj koniecznie: Wojna na Ukrainie. Jak pomóc? SPRAWDZONE zbiórki, akcje pomocowe, wolontariaty
Dzięki współpracy z miastem, stowarzyszenia dysponuje bezpieczną i dobrze wyposażoną przestrzenią.
- Stowarzyszenie dysponuje obecnie nowoczesnym zapleczem lokalowym, wyposażonymi gabinetami, przystosowanymi do zajęć indywidualnych i grupowych oraz nowoczesnymi sprzętami, które uatrakcyjnią pracę terapeutyczną – mówi Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta odpowiedzialna w mieście m.in.: za zdrowie i pomoc społeczną.
Na jakie wsparcie mogą liczyć dzieci i ich rodziny?
- W centrum specjaliści postawią diagnozę i zaoferują pomoc psychologiczną,
- treningi relacji rodzic-dziecko,
- interwencja kryzysowa,
- psychoterapia m.in.: w nurcie psychodynamicznym, systemowym i w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach,
- terapie grupowe, grupy wsparcia dla młodzieży i rodziców,
- arteterapia i relaksacja,
- terapia zabawą,
- elementy pracy z ciałem i psychodrama szkolenia i superwizje dla specjalistów,
- są tu także wolontariusze i koordynatorzy pracujących z uchodźcami.
Przeczytaj również: Szokujące słowa na Jasnej Górze. Nie uwierzycie, do czego porównali wojnę na Ukrainie! To się nie mieści w głowie
W ramach Centrum utworzono Klub Rodzinny dla rodzin ukraińskich, którzy także będą mogli skorzystać z pomocy.
- W tym miejscu chcielibyśmy się także zwrócić do osób, które dotarły do nas z Ukrainy, a które mają jakiekolwiek doświadczenie w temacie pomocy o której mówimy, czy też kierunkowe wykształcenie. Jesteśmy gotowi przeszkolić takie osoby i włączyć do naszych działań - zapewnia Adrian Drdzeń.
Polecany artykuł: