Uniwersytet Śląski wybrał rektora. Decyzję podjęto już w pierwszej turze głosowania

i

Autor: Facebook/Uniwersytet Śląski w Katowicach

KOZIOŁEK REKTOREM UŚ

Uniwersytet Śląski wybrał rektora. Decyzję podjęto już w pierwszej turze głosowania

2024-04-17 14:30

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek został ponownie wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) na lata 2024-2028 - poinformowało we wtorek, 16 kwietnia, biuro prasowe uczelni. Decyzję podjęto już w pierwszej turze głosowania. To będzie druga kadencja profesora na tym stanowisku.

Uniwersytet Śląski wybrał rektora. Stanowisko ponownie obejmie prof. Ryszard Koziołek

Prof. Ryszard Koziołek przed objęciem funkcji rektora w 2020 r. pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów, a także dyrektora Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa UŚ. Ukończył studia na śląskiej Alma Mater i jest z nią związany od ponad 30 lat. Inicjował liczne przedsięwzięcia Uniwersytetu Śląskiego, zarówno popularnonaukowe – na przykład Śląski Festiwal Nauki Katowice, jak i z zakresu kształcenia – opracowanie i wdrożenie unikalnej w Polsce formy indywidualnych studiów międzyobszarowych, pozwalającej studentom realizować indywidualne i interdyscyplinarne ścieżki edukacji w oparciu o wszystkie programy studiów w Uniwersytecie Śląskim.

Prof. Ryszard Koziołek jest także laureatem licznych nagród – w 2010 r. otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę "Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy". W 2016 r. jego książka "Dobrze się myśli literaturą" została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim, a rok później odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Zasiadał również w jury czterech kolejnych edycji Nagrody Literackiej Nike, a w 2015 r. pełnił obowiązki przewodniczącego tego jury. W 2019 r. otrzymał nagrodę dla najlepszej inicjatywy popularnonaukowej w Europie (EUPRIO) oraz triumfował w kategorii "zespół" - wraz z zespołem tworzącym Śląski Festiwalu Nauki Katowice - w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020, organizowanym przez serwis "Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W 2020 r. został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Śląskiego. Jest wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W 2024 r. pełni funkcję prezydenta uniwersytetu europejskiego w ramach sojuszu Transform4Europe. Był inicjatorem skutecznych starań o tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic na rok 2024 – po raz pierwszy uzyskany przez miasto akademickie leżące w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest przewodniczącym Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, w którego skład wchodzi siedem katowickich uczelni publicznych. Dzięki jego skutecznemu przekonywaniu przedstawicieli samorządów lokalnych o wadze nauki dla rozwoju regionu, zarząd województwa śląskiego uznał budowę nowej infrastruktury naukowej i dydaktycznej dla nauk chemicznych i biologicznych za swoje priorytety i złożył skutecznie wniosek o ich finansowanie ze środków europejskich.

"Rolę rektora pojmuje jako nieustanną troskę, aby każda i każdy, którzy stali się częścią Uniwersytetu, znaleźli w nim najlepsze warunki do pracy, studiowania oraz dla pokojowego i przyjaznego bycia razem" - czytamy w informacji prasowej. 

ŹRÓDŁO: PAP

Parking automatyczny w Katowicach - jak z niego korzystać? Film instruktażowy.
Sonda
Uważasz, że w obecnych czasach studia są konieczne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki