W Narodowym Archiwum Cyfrowym można znaleźć materiały będące prawdziwymi perełkami. Nie inaczej jest w przypadku zdjęć z wielkich defilad, jakie odbywały się z okazji Święta 3 Maja. Przypomnijmy, że jest ono pamiątką uchwalenia konstytucji w 1791 roku przez Sejm Czteroletni.
Już dwa dni po jej uchwaleniu 5 maja 1791 roku uznano 3 maja za święto. Rok później w Warszawie obchodzono je uroczyście, choć atmosfera była bardzo gęsta - w stolicy zgromadziły się wojska, bowiem caryca Katarzyna II przygotowywała swoją armię do wojny z Rzeczpospolitą.
Podczas 123 lat zaborów świętowanie rocznicy uchwalenia konstytucji było zakazane. Dopiero po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy przyjął uchwałę, która uznała 3 Maja za święto narodowe. Święto Konstytucji zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było w ogóle w Polsce obchodzone. W 1951 roku władze PRL ostatecznie je zdelegalizowały, wprowadzając za to Święto Pracy 1 Maja.
Co kryje się w opuszczonym pensjonacie w górach? Po zmroku jest tam naprawdę mrocznie! [GALERIA]
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ponownie ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności ówczesnego prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego.
W naszej galerii możecie zobaczyć, jak hucznie świętowano ten dzień na ulicach Katowic. Uroczystym defiladom wojskowym towarzyszyły spotkania czołowych postaci ze świata polityki i wojskowości. Prócz żołnierzy na ulicach miast paradowali m.in. harcerze i przedstawicielki Towarzystwa Polek. Galeria przedstawia fotografie z lat 30. ubiegłego stulecia.