Pobrane próbki substancji z karoserii zostały zbadane pod mikroskopem i w powiększeniu było widać, ze jest to krystaliczna substancja przypominająca drobinki piasku. Wyjaśnieniem tego zjawiska jest przemieszczanie się pyłu znad Sahary nad Europę zachodnią i centralną.
Finał Wielkiej Orkiestra Świątecznej Pomocy 2018 już w niedzielę! Co będzie się działo na Śląsku i w Zagłębiu?
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał nawet w związku z tym specjalny komunikat:
"W dniu 8 stycznia 2018 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał do WIOŚ informację o możliwym wpływie w połowie bieżącego tygodnia pyłu saharyjskiego na jakość powietrza. Duże ilości pyłu znad Sahary w wyniku południowych wiatrów mogą dotrzeć przez Morze Śródziemne do zachodniej i środkowej Europy w ciągu najbliższych dni. Według prognoz we wtorek 9 stycznia największe ilości pyłu znad Sahary mają dotrzeć do Włoch w region alpejski oraz znaczna koncentracja może występować w całych Niemczech, krajach Beneluksu i na Wyspach Brytyjskich. Do połowy tygodnia pył saharyjski najprawdopodobniej dotrze do południowej Skandynawii.
Opadający pył może osiadać np. na szybach i karoseriach samochodowych. Jak widać, pył dotarł także do Polski, do naszego województwa.