Szczepnienia

i

Autor: pixabay.com/PublicDomainPictures Szczepnienia

W Częstochowie i Sosnowcu do żłobków pójdą tylko zaszczepione dzieci

2019-02-01 9:26

Radni z Częstochowy i Sosnowca podjęli decyzję, że do żłobków będą mogły przychodzić tylko zaszczepione dzieci. Pozostałym prawdopodobnie zabraknie punktów, aby zakwalifikować się na miejsce w żłobku. Z dodatkowych punktów skorzystają także przedszkolaki.

Taka decyzja to reakcja na wzrost zachorowań na odrę oraz rosnąca liczbę dzieci, które nie są szczepione. W Częstochowie próbowani taki zapis przeforsować już 4 lata temu, jednak wówczas został zakwestionowany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków ma być dostarczenie do placówek oświadczeń własnoręcznie napisanych przez rodziców, które potwierdzą, że dziecko było szczepione. W Częstochowie w ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba odmów szczepienia dzieci przez rodziców i opiekunów - od 188 w 2015 roku do 366 w 2018 roku.

- W gestii samorządu jest zapobieganie wzrostowi zachorowalności, która – przy tak dużej liczbie odmów szczepień – staje się realnym ryzykiem. W opinii częstochowskich samorządowców, biorąc pod uwagę zatrważające statystyki, ujawniające rozmiary szkodliwego dla zdrowia i życia zjawiska odmawiania szczepień, samorządowe wsparcie działań realizowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, jest w pełni uzasadnione - czytamy na stronie Urzędu Miasta Częstochowa.

Na podobne rozwiązanie zdecydowali się radni w Sosnowcu. Tam również rodzice dzieci, którzy chcą zapisać swoje pociechy do Żłobka Miejskiego w Sosnowcu oraz do klubu dziecięcego, będą musieli złożyć informację, czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom. W razie braku stosownego dokumentu szansa na przyjęcie dziecka do żłobka będzie dużo mniejsza.

Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka  jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in.: odry. Chcemy zrobić wszystko aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście stąd nasza decyzja aby do kryterium naboru do żłobka miejskiego wprowadzić punkt mówiący o przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka, które ubiega się o miejsce w naszej placówce. Chcemy w ten sposób preferować osoby, które mają zaszczepione dzieci. Oczywiście będziemy w tej kwestii czekali na opinię nadzoru wojewody, który będzie opiniował uchwałę zmieniającą statut żłobka miejskiego. Cieszę się, że radni wypowiedzieli się pozytywnie w tym temacie – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

>>> Smog: Duże miasta nie umywają się do małych miejscowości. Tam powietrze jest katastrofalne! [AUDIO]

Być może sprawa obowiązkowych szczepień dla dzieci, które mają być przyjęte do żłobków rozstrzygnie się w parlamencie, gdy uda się przeforsować zmiany w ustawie, o co walczy m.in. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza „Szczepimy – bo myślimy”.

Przesłanką do nałożenia obowiązku szczepień był art. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sam pomysł wprowadzenia obligatoryjnych szczepień ochronnych jest jednak starszy. Pierwsze szczepienia obowiązkowe zostały wprowadzone w latach 60., natomiast obecna ustawa wywodzi się bezpośrednio z Programu Szczepień Ochronnych, który powstał w 1994 r. Zgodnie z tą ustawą, osoby przebywające na terenie naszego kraju zobowiązane są, na zasadach określonych w ustawie, do poddawania się: badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, przyjmowaniu leków, oddawania materiału biologicznego do badań oraz szczepieniom ochronnym - dodają autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy” Robert Wagner i Marcin Kostka.

Swoje poparcie dla tej inicjatywy wyraziły Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Komisja Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także: Pożar w Sosnowcu: 2 osoby poszkodowane, 10 ewakuowanych

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają