Zobacz TO WIDEO:
Dzięki współpracy policjantów z Zarządu w Katowicach CBŚP i funkcjonariuszy Policji z Ostravy w Czechach rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. Działania przeprowadzono w Katowicach, gdzie zatrzymano pięciu obywateli Czech. W garażu budynku wynajmowanego przez nich zabezpieczono i zlikwidowano kompletną linię produkcyjną metamfetaminy, m.in. naczynia i narzędzia służące do przeprowadzania syntezy. Policjanci weszli do obiektu w momencie produkcji.
Podczas działań ujawniono i zabezpieczono 4,5 tys. sztuk tabletek z zawartością pseudoefedryny, 2,5 tys. sztuk opakowań po tych tabletkach, substancje chemiczne w postaci ok. pół litra pochodnej syntezy metamfetaminy, „czerwonego fosforu” i inne środki. Z wstępnych badań wynika, że z tej ilości substancji można by wyprodukować co najmniej 300 gramów metamfetaminy. Dodatkowo podczas przeszukania wynajmowanego przez zatrzymanych domu oraz posiadanych przez nich samochodów policjanci znaleźli i zabezpieczyli gotową metamfetaminę.
Śledczy ustalili, że wyprodukowany w Katowicach towar trafiał do Czech. Policjanci teraz ustalają m.in. osoby zamieszane w przestępczy proceder, a także ile środków odurzających mogło być wyprodukowanych w tym laboratorium oraz od kiedy ono działało.
W Prokuraturze Rejonowej Katowice Zachód w Katowicach trzem zatrzymanym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadania i produkcji substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Decyzją sądu dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące.
Kolejne laboratorium zlikwidowali policjanci CBŚP z Zarządu w Gdańsku. Funkcjonariusze w ramach śledztwa prowadzonego przez wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku dotarli do pow. piaseczyńskiego w woj. mazowieckim. Podczas akcji zatrzymali dwóch mężczyzn.
Na prywatnej posesji, w pomieszczeniach gospodarczych znajdowały się urządzenia służące do produkcji narkotyków, m.in. aparatura laboratoryjna (rozdzielacze, kolby, mieszadło, chłodnice). Tam też znajdował się magazyn, w którym odkryto substancje chemiczne, tj. blisko 4,5 tony różnego rodzaju środków wykorzystywanych w procesie wytwarzania narkotyków. Wszystkie te rzeczy zostały zabezpieczone jako materiał dowodowy w sprawie. Substancje chemiczne będą poddane dokładnej analizie.
Z ustaleń policjantów wynika także, że zatrzymane osoby mogą mieć związek z wytwarzaniem urządzeń wykorzystywanych podczas produkcji niedozwolonych substancji. Podczas czynności zabezpieczono łącznie 13 kotłów ciśnieniowych (tzw. „reaktorów”) oraz 44 stalowe chłodnice. Takie urządzenia mogłyby być wykorzystane w laboratoriach narkotyków syntetycznych tworząc aż 13 linii produkcyjnych.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego prokurator postawił obu zatrzymanym mężczyznom zarzuty posiadania i przerabiania przyrządów służących do produkcji środków psychotropowych oraz zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją substancji psychotropowych.