kościół_ograniczenia_koronawirus

i

Autor: Andrzej Bęben

W jednych kościołach są msze, w innych ich nie ma. Decyzja biskupa gliwickiego

2020-03-15 10:54

Takie plakaty informacyjne umieszczono na drzwiach kościołów w Diecezji Sosnowieckiej. Natomiast w Diecezji Gliwickiej jej biskup wprowadził msze SINE POPULO, bez udziału ludu, przypominając jednocześnie „ o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu”.

W Sosnowcu proboszczowie liczą wiernych wchodzących na niedzielną mszę. Po radykalne rozwiązania, ale zgodne z Kodeksem Prawem Kanonicznym, sięgnął biskup gliwicki Jan Kopiec, który w sobotę (14 marca) zarządził, że „odwołane zostają planowe godziny Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej. Kapłani będą odprawiać przewidziane Msze św. w kościołach parafialnych lub kaplicach, według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (sine populo). Zgodnie z wolą biskupa diecezjalnego będą każdego dnia odprawiane Msze św. „do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii; z powodów duszpasterskich udzielam prawa binacji i trynacji”. Binacja (binatio), binowanie to sprawowanie drugiej Mszy św. w tym samym dniu.

Prawo Kanoniczne stanowi, że kapłan może odprawić w ciągu dnia jedną Mszę św. Ze względów duszpasterskich kapłani mogą otrzymać od biskupa ordynariusza pozwolenie na binację, a nawet trynację, czyli odprawianie trzeciej Mszy św.

Nie oznacza to, że kościoły w tej diecezji ( innych, w których zdecydowano się na takie rozwiązanie) będą dla wiernych zamknięte. Bp. Kopiec zaleca „otwarcie kościołów celem umożliwienia indywidualnej modlitwy, mając jednak na uwadze, by jednorazowo w kościele nie przebywało więcej niż 50 osób”. A pogrzeby? Czytamy: „uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny (nie więcej niż 50 osób). Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale sine populo lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego”. Biskup gliwicki zawiesił także „posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. do odwołania. Natomiast kapłani powinni udawać się do domów chorych osób jedynie w sytuacji zagrożenia życia, ale zawsze z zachowaniem należytych środków ostrożności”. Zarządzenie obowiązuje do 29 marca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki