Megamiasto w Polsce. Na Śląsku trwają dyskusje
Plany utworzenia największego miasta w Polsce dla wielu osób przez długi czas były wręcz nierealne. Teraz - jak się okazuje - cała sprawa zaczyna nabierać konkretnych kształtów i być może stanie się jednak realna. Nowy twór urbanistyczny mógłby przyćmić swoją wielkością nie tylko Warszawę, ale również wiele innych miast w całej Europie. Czy faktycznie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) stanie się jednym ogromnym organizmem miejskim?
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM)
Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała w 2017 roku i składa się z 41 gmin, zajmując tym samym obszar 2,5 tys. kilometrów kwadratowych, a w całym regionie mieszka ponad 2,1 mln osób.
Utworzenie związku metropolitalnego kilka lat temu przyczyniło się do sprawniejszego oraz szybszego rozwoju województwa śląskiego, które - jak się okazuje - jest teraz gotowe na dalsze kroki. Od pewnego czasu mówi się, iż w miejsce GZM powstanie wielka gmina metropolitalna. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia jednym miastem? Są plany
GZM dąży do zwiększenia jakości i komfortu życia mieszkańców, więc władze liczą, iż nowy projekt ustawy faktycznie pozwoli na przemianę metropolii w jedno miasto. Obecna ustawa bowiem ma pewne niedociągnięcia, które sprawiają, iż region w wielu kwestiach ma wąski zakres kompetencji oraz jest zależny od innych.
Chodzi o stworzenie gminy metropolitalnej realizującej ponadlokalne zadania wyższego rzędu - powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, cytuje portal innpoland.pl.
Zespół ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego opracowuje dwa projekty nowelizacji, a jeden z nich mówi o tym, by stworzyć ogromne miasto na wzór miasta stołecznego Warszawy.
Mówimy o takiej ustawie, która mogłaby nam dać takie możliwości działania jak ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawa. Wszystko, co jest sieciowe, co działa ponad granicami miasta - służba zdrowia, czy gospodarka komunalna - mogłyby być w Metropolii - mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, cytuje portal slazag.pl.
Tak jak już wspominaliśmy, celem utworzenia nowego miasta jest między innymi podniesienie jakości życia mieszkańców. Dodatkowo utworzenie organizmu miejskiego takich rozmiarów w tym regionie z pewnością zwiększyłoby jego atrakcyjność w szczególności dla inwestorów. Na ten moment wszelkie proponowane zmiany są jednak w fazie projektu, a ich faktycznie wdrożenie najprawdopodobniej zajmie lata.