- To bardzo ważny moment dla naszej Grupy i naszych Klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa - mówi Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.
Co w praktyce ma oznaczać wprowadzenie sieci 5G? Jak czytamy na stronach rządowych ma ona zapewnić zdecydowanie szybsze podłączenie do Internetu, a także daje "możliwość podłączenia wielu milionów innych urządzeń". - Szacuje się, że w 2020 r. będzie z niego korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Dzisiejsze sieci nie poradzą sobie z taką ilością danych, bo – według szacunków – każdy użytkownik mobilnego Internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dzisiaj to około 3,5 GB - czytamy w rządowym komunikacie. Sieć 5G ma również zagwarantować rozwój tzw. internetu rzeczy. To oznacza, że z pomocą sieci będzie można kontrolować działania np. urządzeń gospodarstwa domowego, co powoli już się dzieje na świecie.
Sieć 5G wywołuje jednak skrajne emocje. Jest wiele teorii spiskowych na jej temat. Niektórzy uważają, że epidemia koronawirusa rozwija się właśnie dzięki zastosowaniu sieci 5G. Z tego powodu np. w Wielkiej Brytanii dochodziło do ataku na pracowników, którzy układali światłowody. Wedle badań nie ma dowodów na negatywny wpływ sieci na zdrowie. Jednak malkontenci i zwolennicy teorii spiskowych wiedzą swoje i szukają informacji na temat ewentualnego powiązania między 5G, a rozwojem chorób, np. nowotworów.
Polecany artykuł:
- Kiedy ktoś mnie pyta, co to jest 5G, odpowiadam: to nowa jakość internetu i po prostu wolność. 5G to możliwość pełnego i swobodnego korzystania w sposób bezprzewodowy ze wszystkiego, co daje internet w dowolnym miejscu, w jakim się znajdujemy – twierdzi Maciej Stec, wiceprezes ds. Strategicznych Cyfrowego Polsatu i Polkomtela. Nowa sieć ma pozwolić na oglądanie między innymi filmów i transmisji na żywo w lepszej jakości czy też na cloud gaming, umożliwiający dostęp do gier bez ich pobierania.
Sieć już wprowadza do sprzedaży smatphony i routery, które obsługują nowe możliwości, które daje 5G. 100 nadajników przez firmę Ericsson zostało zainstalowanych w marcu, w kwietniu przeszły pomyślne testy. W pierwszej fazie na terenie 7 polskich miast 5G obejmie około 900 tys. osób. Druga faza to kolejne 600 nadajników w Warszawie i okolicach.