Po pierwsze, jak co roku w ten sposób zostanie upamiętniona rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Tym razem przypada okrągła 75. rocznica, dlatego jest ona tak wyjątkowa. Po drugie, zostanie przy tej okazji przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.
Emitowany dźwięk ciągły potrwa przez trzy minuty, oznaczać będzie odwołanie alarmu. Na terenie województwa śląskiego procedurę alarmowania uruchamiać będą poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, zależnie od sposobu organizacji systemu w danej lokalizacji.
Co oznaczają poszczególne sygnały alarmowe?
Tak naprawdę na co dzień niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, a warto o tym pamiętać w sytuacji zagrożenia. Mamy dwa rodzaje alarmów: powietrzny i dotyczący skażenia. W przypadku tego pierwszego "następujące po sobie sekwencje długich dźwięków, sygnałów dźwiękowych pojazdów, gwizdków, trąbek lub innych przyrządów na sprężone powietrze w stosunku 3:1; w przybliżeniu 3 sekundy dźwięku oraz 1 sekunda przerwy". W drugim jest to "sekwencja krótkich sygnałów wydawanych sygnałem dźwiękowym pojazdu lub innym podobnym urządzeniem lub też uderzenia metalem czy też innym przedmiotem w stosunku 1:1, w przybliżeniu 1 sekunda wydawania dźwięku oraz 1 sekunda przerwy".
Odwoływanie alarmu powietrznego i dotyczącego skażenia jest takie samo - dźwięk ciągły trwający 3 minuty. To właśnie taki sygnał usłyszymy 1 sierpnia.
Więcej o komunikatach alarmowych przeczytacie TUTAJ.