Wampiry z Gliwic nie miały próchnicy. "To dosyć wyjątkowe. Duży wpływ na to miała dieta"
Jeszcze we wtorek, 14 czerwca, poznamy pierwsze wstępne analizy badań, którym zostały poddane 500-letnie czaszki wampirów z Gliwic. Po raz pierwszy w Polsce dentyści przebadali zęby ludzi ze średniowiecza. Szkielety pochodzą z niezwykłego wykopaliska z 2013 roku. To właśnie wtedy, podczas budowy Gliwickiego odcinka DTŚ, natrafiono na cmentarzysko "wampirów". Wszystkie odkryte groby miały znamiona pochówku antywampirycznego.
Dentyści z Katowic przebadają średniowieczne „wampiry” z Gliwic
- Nie były to wampiry. Na pierwszy rzut oka widać, że ich zęby nie różnią się niczym od naszych. Wiadomo, że miano wampirów przylgnęło do naszych dzisiejszych nietypowych pacjentów, ze względu na sposób pochówku - mówi mówi lek. dent. Sebastian Pawelec, specjalista chirurgii stomatologicznej z Dentim Clinic Medicover w Katowicach, jeden z koordynatorów badań.
Gliwickie "wampiry" zostały poddane klasycznemu badaniu dentystycznemu. Wykorzystano skanowanie 3D, rentgen, a także laser. To pierwsze takie badania w Polsce, choć zagranicą w ten sposób przebadano już egipskie mumie czy szczątki z Pompejów.
Czytaj również: Makabra w Bytomiu. Syn utopił matkę w wannie?! Prokurator o "kosmicznej" wersji zdarzeń
- Już wczoraj obejrzeliśmy czaszki, możemy już wysnuć wstępne wnioski. Wiemy, że próchnica u nich praktycznie nie występowała. W porównaniu do dzisiejszych czasów to coś innego. To jest dosyć wyjątkowe. Duży wpływ miała na to dieta. Dzisiaj zdecydowanie jemy więcej cukru. Ludzie z późnego średniowiecza odżywiali się zupełnie inaczej - tłumaczy lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec z Dentim Clinic Medicover.
Czaszki wampirów już po odkryciu przeszły badania antropologiczne. - Dzięki nim rozpoznano płeć, wiek, ewentualne schorzenia. W przypadku tych szkieletów antropolodzy szukali śladów po egzekucji - mówi archeolog Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii z Muzeum w Gliwicach.
Ślady te udało się znaleźć. Archeolodzy mają pewność, że 12 osób, których szkielety odkopano w 2013 roku w Gliwicach, zostało ściętych - najprawdopodobniej mieczem.
Sposób pochówku tych 12 osób był celowym pohańbieniem. Być może doszło do niego w związku z wyrokiem sądu.
Odkrycie z 2013 roku w Gliwicach, zwróciło na Śląsk oczy całego świata. Było to pierwsze tak duże cmentarzysko odkryte na kontynencie. Gliwickie znalezisko przeniknęło ono nawet do popkultury. Wątek „wampirów z Gliwic” pojawił się m.in. w amerykańskim serialu „The Strain”.
Badania czaszek z Muzeum w Gliwicach odbywają się w ramach projektu popularnonaukowego „Dentyści dla Nauki”, który zainicjowało centrum stomatologiczne Dentim Clinic Medicover w Katowicach. Zakłada on merytoryczną współpracę dentystów z różnymi ośrodkami badawczymi i muzealnymi na Śląsku i nie tylko.