Spodek Katowice

i

Autor: materiały prasowe

Wciąż ekstrawagancki i jedyny SPODEK jest symbolem Katowic od pół wieku!

2021-05-08 14:58

Na Śląsku, jak ktoś ma na liczniku 50 lat, to mówi się, że świętuje. Swój gyburstag ma Wojewódzka Hala Sportowo-Widowiskowa, bo pod taką nazwą zaistniała 8 maja 1961 r., a jako „Spodek” znana jest w całej Polsce, a nawet poza jej granicami. Gdyby nie epidemia, to byłoby w nim teraz gwarnie i tłoczno. Jest jak jest, więc i świętowanie trzeba było przystosować do rzeczywistości.

W sobotni wieczór od 21:00 do 21:30 na elewacji Spodka wyświetlane będą daty przypominające 50 najciekawszych wydarzeń z 50-letniej historii kultowego obiektu. Było ich tyle, że zarządzający obiektem mógłby przedstawić 100 i więcej najciekawszych wydarzeń. Przez wiele lat to, poza warszawską Kongresową w Pałacu Kultury i Nauki, w Katowicach prl-owska publiczność mogła na własne oczy zobaczyć gwiazdy światowego rocka, pokazy filmów z 70-milimetrowej taśmy (coś na wzór dzisiejszego Imaksa). To w Spodku ponad 10 tys. kibiców było świadkami epokowego wydarzenia, kiedy to Polska pokonała ZSRR w meczu mistrzostw świata w hokeju na lodzie. To w Spodku tyluż ludzi klaskało Edwardowi Gierkowi podczas paru partyjnych mitingów, a w 1995 r. na wiecu wyborczym Lecha Wałęsy od sufitu Spodka, przez kilkanaście minut, odbijało się chóralne „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.Spodek zaczęto budować za panowania Władysława Gomułki, ale dzięki wsparciu ówczesnego wojewody katowickiego gen. Jerzego Ziętka. To on zdecydował, że modernistyczny obiekt, nawiązujący swym wyglądem do UFO, stanie w centrum Katowic, a nie w drzewiastym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, zwanym dziś Parkiem Śląskim.

Budowę rozpoczęto w 1964 r. W otwarciu, wówczas największej hali widowiskowej w Polsce, uczestniczył sam tow. Gierek z całą świtą. W 2009 r. po raz pierwszy Spodkowi zafundowano remont. Wzmocniono konstrukcje (szkody górnicze), przebudowano widownię – przybyło 2,5 tys. miejsc, zamontowano telebimy, nowoczesne oświetlenie i klimatyzację. W latach 2011-2013 przeprowadzono remont w jeszcze szerszym zakresie. Wymieniono pokrycie kopuły, odnowiono elewację, przebudowano przylegające do hali tarasy. W jednym i drugim remoncie wykonano wiele prac zapewniających bezpieczeństwo przeciwpożarowe dla 11 tys. gości Spodka. To jedyna hala widowiskowa w Europie wyposażona w system monitoringu Praetorian DASS. Używa go w swych obiektach US Army. Ten w Spodku wykorzystuje 80 kamer.

Spodek jest dziełem zespołu projektantów warszawskiego Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego. Koszt budowy oszacowano na 200 mln zł (6-7 tys. zł kosztował wówczas telewizor czarno-biały), ale ostatecznie trzeba było na tę inwestycję wydać 800 mln. Wysokość od podstawy do kopułki na dachu „UFO” wynosi 32 m. Powierzchnia użytkowa: 29 473 m kw. Objętość obiektu: 338 732 m sześc. Pod nazwą „Spodek” hala funkcjonuje od 1973 r. Katowiczanie wymyślili taką nazwę (ściślej ujmując: „Latający Spodek”), bo jak długo można mówić na takie cudo per Wojewódzka Hala Sportowo-Widowiskowa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają