Sinice

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Sinice

Zakaz kąpieli

Wejście do wody może skutkować poważnymi problemami. Sinice w jeziorze Żywieckim

Podczas rutynowego patrolu jeziora Żywieckiego, ratownicy dyżurni Bazy Ratownictwa Wodnego Beskidzkiego WOPR, zauważyli niepokojącą "substancje" w wodzie od strony Zarzecza. Okazało się, że w wodzie są sinice. Zakwitły w rejonie ujścia rzeki Soły do jeziora Żywieckiego. Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie się pojawiły.

W czwartek, 25 sierpnia ratownicy Bazy Ratownictwa Wodnego Beskidzkiego WOPR, zauważyli sinice. Zakwity sinicowe pojawiły się w rejonie ujścia rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego. Ponadto zakwity zaobserwowano na: zatoce Moszczanka, zatoce Łękawka (rejon Oczkowa), na Działach Zadzielskich - poniżej OW u Rumcajsa, w rejonie pomostów stanicy harcerskiej - pod Małą Tresną oraz w rejonie zapory.

Czytaj koniecznie: Górnik przysypany 850 metrów pod ziemią. Trwa akcja ratunkowa w kopalni Knurów

- Zwracamy się do osób przebywających na wypoczynku w tym miejscu o powstrzymanie się od wchodzenia do wody we wskazanym miejscu do czasu ustąpienia zjawiska - apeluje Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Sinice w Jeziorku Czerniakowskim. Warszawiacy lekceważą zakaz kąpieli

Kontakt z sinicami, a właściwie z wydzielanymi przez nie toksynami może skutkować odczynami alergicznymi. Do objawów charakterystycznych, które mogą świadczyć o kontakcie z sinicami należą: rumień skórny, nudności, wymioty, świąd, ból głowy i brzucha, bóle mięśni, dreszcze, duszności, podrażnienie oczu i gorączka.

Przeczytaj koniecznie: Prezydent Siemianowic łamiącym głosem zawierzył miasto miłosierdziu Bożemu

Sonda
Czy wiecie od czego jest skrót WOPR?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki