Porwanie na stacji paliw w Pszczynie miało miejsce jesienią 2019 roku. Bandyci wepchnęli kobietę z pomocą siły do bagażnika, a następnie wywieźli do jednego z hoteli. Ich celem było przejęcie należącej do niej samochodów i zmuszenie do przekazania wskazanym osobom zarządu nad firmami, z którymi była powiązana. - W hotelu tym i kolejnych, kobieta była przetrzymywana przez ponad dwa tygodnie. W dalszym ciągu wobec niej stosowana była przemoc fizyczna połączona ze szczególnym udręczeniem - opisuje Prokuratura Krajowa. Dodaje, że kobiecie były podawane środki odurzające. Nie pozwolono jej skorzystać z pomocy medycznej.
Czytaj również: Katowice: Grozili Niedzielskiemu! "Poszukiwany martwy lub żywy"
Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte pierwotnie w Prokuraturze Rejonowej w Pszczynie, a następnie przejęte zostało do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. - Jak ustalono, w oparciu o przeprowadzone w śledztwie dowody, celem porwania kobiety był zabór pozostających w jej posiadaniu samochodów marki bmw, jak również faktyczne przekazanie wskazanym osobom zarządu nad firmami, z którymi powiązana była pokrzywdzona - dodają śledczy.
Zobacz także: Morderstwo dziennikarza TVN. Prokuratura przesłuchała 36-latka zatrzymanego w tej sprawie. Co wiadomo?
W sprawie zatrzymano cztery osoby. Jedna z nich do 2021 roku ukrywała się przed śledczymi. Zatrzymano ją w kwietniu 2021 roku na Węgrzech, a następnie przekazany polskim organ ścigania. Bandyci nie przyznają się do winy.
Zobacz również: Wypadł z okna szpitala! Straszna śmierć pacjenta z Częstochowy
Prokuratura Okręgowa w Katowicach przesłała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Porywacze odpowiedzą za uprowadzenie i przetrzymywanie zakładnika, wymuszenie rozbójnicze, pobicie, rozbój, jak również posiadanie i udzielania amfetaminy oraz nielegalne posiadanie amunicji.
Przestępstwo wzięcia lub przetrzymywania zakładnika jest zbrodnią, za którą grozi kara nie niższa niż 3 lata pozbawienia wolności. Jeżeli łączy się to ze szczególnym udręczeniem zakładnika, sprawca podlega karze więzienia na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.