Weteran misji pokojowych o ukraińskich żołnierzach. Czego potrzebują najbardziej? "Opatrunki zabezpieczające śmiertelne obrażenia"
Na Śląsku ruszyła akcja „Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy”, w ramach której szpitale organizują zbiórkę materiałów medycznych.
- Mogą wziąć w niej udział osoby prywatne, ale zachęcamy też współpracujące z nami firmy farmaceutyczne – mówi Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Informacje o miejscach zbiórek szpitale umieszczają na swoich stronach i profilach społecznościowych.
Co jest najbardziej potrzebne ukraińskim żołnierzom?
Relacja na żywo z konfliktu: Ukraina. Rozpoczęły się negocjacje Ukrainy z Rosją. Dziesiątki zabitych po zmasowanym ostrzale Charkowa [RELACJA NA ŻYWO]
Potrzebne są Indywidualne Pakiety Medyczne (IPMED/ IFAK)
Cenne rady dla osób, które nie wiedzą, co warto kupić, by wesprzeć ukraińskie szpitale i punkty pomocy medycznej, ma Łukasz Sikora, ratownik medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. „Sikor” jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych w Stanach Zjednoczonych. To weteran misji pokojowych w Iraku i Afganistanie. Tam zdobywał doświadczenie medycyny pola walki.
Przeczytaj koniecznie: Kseniia nie chce, by słyszeli jak płacze. Jej ciężko chory ojciec utknął w ukraińskim piekle. Historia tej rodziny łamie serce
Pamiętajmy, że zawartość apteczki pierwszej pomocy jest wybierana w celu zabezpieczania najczęstszych śmiertelnych obrażeń w bitwie – mówi Łukasz Sikora. - To podstawy ratujące życie - dodaje.
Jeżeli zamierzamy wspomagać naród ukraiński kupując sprzęt medyczny dla walczących tam żołnierzy, to warto skomponować Indywidualny Pakiet Medyczny (IPMED/ IFAK), w skład którego wchodzą:
- opaski uciskowe,
- gaza sterylna/ opatrunek hemostatyczny,
- bandaż elastyczny/ opatrunek indywidualny,
- rurka nosowo- gardłowa,
- opatrunek do zabezpieczenia ran penetrujących klatki piersiowej,
- koc/ folia termiczna,
- rękawiczki diagnostyczne,
- nożyczki, karta poszkodowanego/
- notes, pisak nieścieralny,
- plaster, igła do dekompresji,
- chusta trójkątna,
- hydrożel,
- maść antybiotykowa,
- płyn do dezynfekcji.
Kiedy w szpitalach zostanie zebrana odpowiednia ilość materiałów medycznych, transport wyruszy do Ukrainy.