Algorytm postępowania dla zespołów ratownictwa medycznego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne jasno określa, jak ma być ubrany ratownik jadący do chorego z podejrzeniem. „Obowiązują ubrania jednorazowe z długim rękawem, jednorazowe rękawiczki, okulary typu gogle, albo przyłbice chroniące oczy, higiena rąk w kontakcie z wydzielinami dróg oddechowych chorego, maseczka twarzowa – powinna mieć filtr FFP2 albo FFP3, N95 i dobrze przylegać do twarzy; w przypadku braku powinna być przynajmniej maseczka chirurgiczna. Nie dopuszcza się maseczek papierowych ani fizelinowych”.
Pacjenci z podejrzeniem podzieleni zostali wg kryteriów na trzy grupy.
• KRYTERIUM A – osoba bez objawów chorobowych, która jednak miała w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z zarażonym lub przebywała w placówce ochrony zdrowia, gdzie leczy się zakażonych albo też przebywała w rejonie, gdzie utrzymuje się transmisja SARS-CoV-19.
• KRYTERIUM B – osoba z objawami chorobowym BEZ jakichkolwiek trudności w oddychaniu oraz ta, która miała kontakt – patrz wyżej.
• KRYTERIUM C – osoba z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych oraz ta, która miała kontakt – patrz wyżej).
Ratownik przeprowadzający wywiad medyczny w podanych przypadkach rozszerza go pod kątek występowania kryteriów. Gdy pacjenci z kryterium C są przewożeni do wskazanego oddziału zakaźnego, to po takim kursie ambulans JEST OBOWIĄZKOWO dezynfekowany środkami przeciwwirusowymi. Trwa to ok. 2 godzin. I na koniec: ratownicy radzą nie wzywać karetki, gdy dostało się paczkę z AliExpress lub czuje się drapanie w gardle. Od przesyłki z Chin nie można się zarazić.
Polecany artykuł: