Wizja lokalna w kopalni Bielszowice
O godzinie 9 ma rozpocząć się wizja lokalna w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Ma ona dać odpowiedź na część pytań, które pojawiły się po wstrząsie w wyniku którego zginął 42- letni górnik, a drugi został ranny. - Dzisiaj jest planowana wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach oraz przedstawicieli kopalni. Zjazd jest planowany na godzinę dziewiątą - poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.
W tygodniu, w którym doszło do wstrząsu, w kopalni Bielszowice odbywała się kontrola, po anonimowych doniesieniach górników. Kontrolę prowadził nadzór górniczy. Czasowo wstrzymano eksploatację jednego pokładów.
Zobacz: Wstrząs w kopalni Bielszowice. Akcja ratunkowa zakończona, 42-letni górnik nie żyje [ZAPIS RELACJI]
Jak powiedziała PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Anna Swiniarska-Tadla - nie ma przesłanek do tego by łączyć kontrolę z sobotnim wstrząsem w kopalni Bielszowice i jego następstwami. Potwierdziła jednak, że kontrola wykazała nieprawidłowości w zakresie zwalczania podziemnych zagrożeń - w tym zagrożenia tąpaniami. - To jest rzecz naturalna, że czy nadzór górniczy czy inne służby w sposób ciągły prowadzą kontrole rejonów, wyrobisk w naszych kopalniach - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes PGG Rajmund Horst.
Polecany artykuł:
Górnicy z kopalni Bielszowice, skarżyli się do WUG-u
Z informacji, które przekazał Wyższy Urząd Górniczy, 24 listopada br. do urzędu wpłynęła anonimowa informacja dotycząca nieprawidłowości występujących w rejonie eksploatacji pokładu 504 ścianą 001z w ruchu Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Doniesienia przekazano do Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, by ten rozpoznał sprawę. Przeprowadzono dwie kontrole w rejonie ściany 001z w pokładzie 504, 26 i 29 listopada, a także 1, 2 i 3 grudnia.
Jak wynika z informacji PAP, kontrola częściowo potwierdziła anonimowe doniesienia. 3 grudnia wydano decyzję na podstawie której wstrzymano ruch zakładu górniczego w części dotyczącej eksploatacji pokładu 504 ścianą 001z, a warunkiem wznowienia eksploatacji było przywrócenie prawidłowych gabarytów wyrobiska i właściwego wzmocnienia obudowy w rejonie skrzyżowania ściany z wyrobiskiem przyścianowym. Dopuszczono prowadzenie wydobycia wyłącznie w zakresie niezbędnym dla przywrócenia prawidłowych gabarytów upadowej Vz badawczej na długości jej skrzyżowania ze ścianą. Następnego dnia doszło do wstrząsu, który zniszczył chodnik na długości 50 metrów i uwięził dwóch górników.
Dzisiejsza wizja lokalna ma da odpowiedź kiedy i na jakich warunkach będzie można wznowić wydobycie węgla w tym rejonie.