Wojna na Ukrainie. Słowa wsparcia dla miast partnerskich. "Zawsze znajdziecie schronienie"
W czwartek nad ranem spełnił się najczarniejszy scenariusz. Rosja zaatakowała Ukrainę z wody, lądu i powietrza. Kijów i Lwów pogrążają się w chaosie. Mieszkańcy w popłochu uciekają z miast. Ustawiają się kolejki do bankomatów we Lwowie słychać syreny, które wyją co kilka minut. Akt rosyjskiej agresji potępiły już głowy państw krajów europejskich i nie tylko, w tym polskie władze - prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Na bieżąco o tym, co się dzieje, piszemy na SE.pl: Wojna na Ukrainie. Wielka inwazja Putina, bombardowana cała Ukraina. Ogłoszono stan wojenny.
Prezydenci z województwa śląskiego już zadeklarowali wsparcie dla Ukraińskich przyjaciół z miast partnerskich. Wsparcie zadeklarowały Katowice, których miastem partnerskim jest Lwów.
- Jako prezydent Katowic mogę zapewnić Was, że w razie potrzeby zawsze znajdziecie schronienie w Katowicach - nasze miasto, może stać się także Waszym drugim domem - napisał Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Wojna na Ukrainie. Prezydenci z Zagłębia deklarują pomoc Ukraińcom
"Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim. Jesteśmy przeciwko wojnie. Wierzymy, że wyrazy wsparcia, które napływają na Ukrainę z całego świata uda się to powstrzymać" - pisze Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Miastem partnerskim Dąbrowy Górniczej jest Alczewsk.
Wojna na Ukrainie. Nieuzasadniona inwazja rozpoczęła się dziś nad ranem.
"Wypełnia się najgorszy z możliwych scenariuszy. Władimir Putin podjął decyzję o zbrojnym ataku na Ukrainę. Nieuzasadniona inwazja rozpoczęła się dziś nad ranem.Szczególnie solidaryzujemy się z mieszkańcami Obuchowa, miasta partnerskiego Będzina położonego w obwodzie kijowskim - pisze Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.
Wsparcie zadeklarował także Bytom. Prezydent Mariusz Wołosz wystosował listy do szefów miast partnerskich Bytomia - mera Drohobycza Tarasa Kuczmy oraz mera Żytomierza Serhija Suchomłyna.
W piśmie do wojewody śląskiego, Bytom, wyraził gotowość przyjęcia obywateli Ukrainy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto zadeklarowało się zakwaterować uchodźców w halach sportowych przy ul. Kosynierów i ul. Strzelców Bytomskich.
"Zagrożenia konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą, naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, bardzo nas niepokoją. Śledzimy sygnały płynące od naszych sąsiadów i wyrażamy pełną gotowość wsparcia" - mówi prezydent Mariusz Wołosz, który jest w stałym kontakcie w władzami miast partnerskich.
Wsparcie dla Ukrainy wyraził włodarz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec. - Pokój, wolność i demokracja, to najważniejsze elementy życia każdego narodu, także ukraińskiego. Tego też, życzymy w liście do władz i społeczności zaprzyjaźnionego z nami ukraińskiego miasta Żydaczów. Miasta, które jak cała Ukraina, zagrożone jest inwazją rosyjskiego agresora. W liście, oprócz otuchy i wiary w pokojowe rozwiązanie kryzysu, informuję mera Żydaczowa, Pana Wołodymira Lewko, że w razie potrzeby, jesteśmy gotowi udzielić naszym przyjaciołom z zaprzyjaźnionego miasta, każdego możliwego wsparcia. Oby nie było potrzebne - czytamy w liście skierowanym do zaprzyjaźnionego z Czeladzią miasta Żydaczów.
- Nasze serca i myśli dziś szczególnie skierowane są w stronę Ukrainy. Wracam pamięcią do licznych wizyt w mieście Równe, jak i odwiedziny delegacji tego miasta partnerskiego w Zabrzu. Wspólnie podejmujemy liczne projekty, w ramach których wymieniamy dobre praktyki i doświadczenia. Również młodzież obu naszych miast uczestniczyła w cennych projektach. W tym trudnym czasie wyrażamy solidarność oraz zapewniamy o naszym wsparciu - to z kolei słowa prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.
- Ruda Śląska stała się domem dla wielu obywateli Ukrainy, spośród których niektórych mam zaszczyt znać osobiście. Z naszych danych wynika, że mieszka u nas conajmniej 300 obywateli Ukrainy. Nie wyobrażam sobie, co teraz przeżywają myśląc o swoich bliskich przebywających za naszą wschodnią granicą. Pragnę zapewnić, że nasze miasto, podobnie jak inne miasta Metropolii i całego kraju, zrobi wszystko, by w razie eskalacji konfliktu obywatele ukraińscy znaleźli tutaj bezpieczne schronienie - zapewnił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
- Samorząd Sosnowca przygotował już 200 miejsc dla uchodźców, przygotowuje 200 kolejnych. Władze miasta udają się w czwartek na wschód Polski, aby poznać potrzeby związane z przyjmowaniem potrzebujących Ukraińców - powiedział prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.
- W ramach prac w Ruchu Samorządowym "Tak dla Polski" dzisiaj wybieramy się na do Mielca, gdzie będzie pan prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i inni samorządowcy z tamtej części kraju. Będziemy rozmawiać o tym, co się dzieje, bo już dzisiaj mamy informacje, że te osoby, które dostaną się do Polski na Podkarpacie, będą kierowane na południe Polski, czyli m.in. do Sosnowca - dodał włodarz Sosnowca.
Siemianowice Śląskie szykują miejsca dla uchodźców z Ukrainy
Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech zwołał już kilka dni temu pierwsze posiedzenia sztabu kryzysowego. Dotyczyło to nie tylko reakcji na rządowe podwyższenie poziomu stopnia zagrożenia cybernetycznego w Polsce, ale też zdolności operacyjnych jednostek podległych urzędowi miasta, na wypadek tymczasowego przyjęcia ukraińskich rodzin.
Miasto zabezpieczyło możliwość udostępniania swoich obiektów sportowych, które po adaptacji mogę dać schronienie noclegowo - sanitarne dla blisko 1000 osób z Ukrainy. Decyzje o wykorzystaniu miejskich zasobów samorząd będzie podejmował w porozumieniu z administracją rządową.