„Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz na Węgrzech” – tłumaczą pomysłodawcy zmian w uzasadnieniu projektu, który trafił właśnie do Sejmu.
„Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi” - tak pomysłodawcy argumentują konieczność ustanowienia wolnym Wielkiego Piątku.
Pełna treść projektu jest dostępna TUTAJ.
>>> Katowice z największym w Polsce systemem monitorującym stan powietrza
Autorami projektu są posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale temu pomysłowi przychylna jest również partia Razem, z Adrianem Zandbergiem na czele. Projekt trafił już do konsultacji w Sejmie. Pomysłodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. i wówczas nadchodząca Wielkanoc wydłużyłaby się o dodatkowy wolny dzień. Nie pracowalibyśmy również w Wigilię 2019. Przeciwnicy tej zmiany argumentują, że dodatkowe dni wolne odbija się na polskiej gospodarce i że i tak mamy już wystarczająco dużo wolnego.