Akcja ma doprowadzić do poselskiej inicjatywy, a w konsekwencji do przyjęcia uchwały o zakazie handlu w niedziele. Taki zakaz obowiązuje w wielu krajach Europy m.in. w Niemczech. Jak przekonują związkowcy, wprowadzenie wolnych niedziel wcale nie odbije się na pracownikach.
- Mam nadzieję, że inicjatywa poselska w tym roku zostanie podjęta i doczekamy się wolnych niedziel od handlu i nie bójmy się ich. Tak nas straszą pracodawcy, że obroty spadną, że trzeba będzie pracowników z tego tytułu zwolnić, że PKB spadnie, ale nie. Tak jak w przypadku wolnych świąt, uważamy, że w najbliższych dwóch latach te obroty wzrosną, chociażby z tego powodu, że ludzie kupują na zapas i będą kupować - mówi Alfred Bujara szef handlowej Solidarności.
O wolne niedziele dopytywał nasz reporter Michał Łyczak
Na razie zakaz handlu obowiązuje w 13 świąt państwowych i religijnych w roku. Są to: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (2 dni, święto ruchome), Święto Pracy (1 maja), Święto Trzeciego Maja (3 maja), pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto ruchome), Boże Ciało (święto ruchome), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada), Boże Narodzenie (25-26 grudnia).