Szlachetna Paczka działa już od 19 lat w całej Polsce. Jest to projekt ogólnopolski, którego główną ideą jest tzw. mądra pomoc – wolontariusze spotykają się z rodziną, określają jej potrzeby i tworzą konkretną pomoc dostosowaną do sytuacji danej rodziny. Co ważne, paczkę otrzymują tylko Ci, którzy sami podejmują wyzwania i stawiają czoła sowim problemom. Przyjęcie w poczet paczkowych rodzin jest swego rodzaju nagrodą za starania i impulsem do zmian.
- Szukamy przede wszystkim ludzi, którzy muszą się na co dzień zmagać z wieloma problemami, ale się nie poddają. To najczęściej rodziny wielodzietne, osoby ciężko chore, starsze i samotne – mówi Rafał Strzelec, wolontariusz Szlachetnej Paczki w Rudzie Śląskiej.
Rolą wolontariusza jest rozmowa z rodziną, określenie jej sytuacji i potrzeb, a na koniec decyzja o włączeniu, lub też nie, do projektu. Następnie w połowie listopada zostanie otwarta baza z opisami. Każdy darczyńca będzie mógł się zaznajomić z potrzebami rodziny i podjąć decyzję o jej wyborze. Wówczas będzie współpracował z wolontariuszem nad stworzeniem paczki odpowiadającej na konkretne potrzeby rodziny. Ta zostanie przekazana podczas finału, który w tym roku zaplanowano na weekend 7-8 grudnia.
Aby zostać wolontariuszem, wystarczy wejść na stronę www.superw.pl, odpowiedzieć na kilka krótkich pytań i określić, w którym rejonie chcemy pomagać. Następnie nowy SuperW (jak określa się wolontariuszy „Paczki”), przechodzi jednodniowe szkolenie, na którym dowie się więcej o ideach projektu. Wolontariusz powinien mieć ukończonych 18 lat. Z kolei wolontariusz wspomagający, który chce odwiedzać rodziny jako towarzysz i pomóc w projekcie podczas finału, powinien mieć co najmniej 16 lat. Nie potrzeba żadnych specjalnych kwalifikacji, by komuś pomóc. Wystarczą chęci i dobre serce.
W ubiegłym roku pomoc w ramach Szlachetnej Paczki otrzymało ponad 16 tysięcy rodzin w sali kraju. W Rudzie Śląskiej było ich ponad 40.