Współpracownik papieża usłyszał 14 zarzutów. Ojciec Polikarp N. z do katowickiej prowincji franciszkanów został aresztowany
We wrześniu 2022 roku, ojciec Polikarp N. został nagle zawieszony. Franciszkanin należący do katowickiej prowincji franciszkanów, przez długi czas pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu. Był także współpracownikiem papieża Franciszka. Już wtedy, jak informował nieoficjalnie Onet, zarzuty wobec zakonnika były poważne i wskazywały, że polski współpracownik papieża jest autorem poważnego skandalu obyczajowego. W poniedziałek, 30 października gruchnęła informacja o aresztowaniu ojca Polikarpa.
Zakonnik usłyszał aż 14 zarzutów. Jak przekazała Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, podejrzany dopuścił się wielokrotnie, wykorzystując zaufanie, które wynikało z pełniącej przez niego roli, pod pretekstem wykonywania praktyk religijnych, doprowadzając bądź to do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej. Prokuratura przedstawiła zakonnikowi 14 zarzutów dotyczących popełnienia przestępstw na szkodę.
Jak wskazuje prokuratura Polikarp N. miał się dopuszczać nieobyczajnych czynów na przestrzeni aż 10 lat (2006-2016) w różnych miejscach, na terenie Polski oraz poza granicami kraju.
Jak ustalił Onet, dwa tygodnie temu Polikarp N., decyzją gdańskiego sądu, został tymczasowo aresztowany. Zakonnik nie przyznaje się do winy i odmówił składania wyjaśnień.
Zakonnicy komentują zatrzymanie franciszkanina
Do zatrzymania i aresztowania o. Polikarpa N., odnieśli się zakonnicy z Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Wniebowzięcia NMP, do którego formalnie należy zakonnik. Jak zaznaczył o. Olgierd Bartosz Paszkiewicz OFM, rzecznik Prasowy Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce - przed organami państwowymi została wszczęta i jest prowadzona przy współpracy Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży naszej Prowincji.
"Po otrzymaniu pierwszych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa podjęte zostały kroki przewidziane takich sytuacjach przez obowiązujące prawo państwowe i kościelne oraz wytyczne Konferencji Episkopatu Polski. Celem umożliwienia wyjaśnienia sprawy oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla osób trzecich zakonnik został odsunięty od dotychczasowych obowiązków i wskazano mu stałe miejsce pobytu do dyspozycji organów ścigania. Minister Prowincjalny wraz z zarządem Prowincji współpracują ściśle z organami państwowymi" - czytamy w komunikacie o. Olgierda Bartosza Paszkiewicza OFM, rzecznika prasowego Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.