
Do silnego wstrząsu doszło we wtorek, 29 kwietnia wieczorem, na poziomie 1030 metrów. Mieszkańcy okolicznych miast odczuli go bardzo wyraźnie. Według PGG, energia wstrząsu wyniosła 5x10do7J, co odpowiada magnitudzie 3,1 w skali Richtera.
Kopalnia Halemba: Wstrząs i decyzja o wyłączeniu ściany wydobywczej
Po zebraniu zespołu ekspertów, podjęto decyzję o wyłączeniu ściany wydobywczej nr 2 pokładu 410 z eksploatacji. Rzeczniczka PGG, Ewa Grudniok, poinformowała, że wizja lokalna odbędzie się najwcześniej w poniedziałek (5 maja).
- Ściana wydobywcza nr 2 pokładu 410 została wyłączona z eksploatacji – powiedziała Ewa Grudniok, cytowana przez Polską Agencję Prasową. - Ściana ta była przygotowywana do eksploatacji w 2024 roku, a jej spodziewany wybieg sięga 1080 metrów przy długości 120 metrów i wysokości około 3 metrów.
W chwili wstrząsu w rejonie ściany wydobywczej przebywało 33 górników. Dwóch z nich trafiło do szpitali w Katowicach i Zabrzu. Na szczęście, ich stan jest stabilny i prawdopodobnie wkrótce wrócą do domów.
- Ich stan jest dobry. Najprawdopodobniej jutro opuszczą szpitale – dodała Ewa Grudniok.
Wstrząsy w kopalniach: Częste zagrożenie w górnictwie
Podziemne wstrząsy są jednym z najczęstszych zagrożeń w górnictwie, obok wybuchów metanu i pyłu węglowego. Większość wstrząsów nie powoduje poważnych szkód, ale te, które uszkadzają infrastrukturę pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.
Do podobnego zdarzenia doszło pod koniec stycznia 2025 roku w kopalni Marcel, gdzie w wyniku tąpnięcia zginął jeden górnik, a 11 trafiło do szpitali.
Według danych Głównego Instytutu Górnictwa, w 2024 roku w obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego odnotowano 1108 wstrząsów o magnitudzie większej niż 1,5 w skali Richtera, z czego 416 o magnitudzie większej niż 2. Najsilniejsze z nich, o magnitudzie 3,9 i 3,6, były szczególnie odczuwalne w wielu śląskich miastach.
Przyszłość kopalni Halemba: Połączenie i planowane wygaszenie
Kopalnia Halemba ma bogatą historię – była pierwszą kopalnią oddaną do eksploatacji w Polsce po II wojnie światowej. Funkcjonowała samodzielnie przez 50 lat, od 1957 do 2007 roku. Obecnie jest jednym z dwóch ruchów należącej do PGG kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.
PGG planuje stopniowe połączenie ruchów Halemba i Bielszowice w jednoruchową kopalnię Ruda, począwszy od 1 lipca 2025 roku. Jako jeden zakład, kopalnia Ruda ma zostać wygaszona w 2034 roku.